ULTIMA ORĂ | Un tenismen din Top 100 ATP a trucat mai multe meciuri

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat vineri, 25 mai 2018, ora 12:46,
ATP
ATP

Tenismenul argentinian Nicolas Kicker, aflat pe locul 84 în clasamentul mondial, a fost găsit vinovat de trucarea unor meciuri, a anunțat Unitatea de Integritate din Tenis (TIU). Sportivul în vârstă de 25 de ani riscă o suspendare de cel puțin un an.

Potrivit anchetatorilor, Nicolas Kicker a aranjat rezultatele unor meciuri din cadrul turneului challenger de la Padova (Italia) din iunie 2015 și din turneul challenger de la Baranquilla (Columbia) din septembrie 2015.

Totodată, argentinianul a fost găsit vinovat de faptul că nu a raportat o tentativă de corupere în vederea trucării unor meciuri și nu a cooperat în cadrul investigației TIU.

Unitatea de Integritate din Tenis urmează să stabilească sancțiunea împotriva lui Nicolas Kicker. Deocamdată, jucătorul nu are dreptul să participe la nicio competiție.

Nicolas Kicker nu a câștigat niciun titlu ATP în carieră, dar a cucerit mai multe trofee de categorie challenger. Cea mai bună clasare a lui a fost locul 78, în luna iunie a anului trecut.

În acest an, Kicker a ajuns până în turul al treilea la Openul Australiei și la Indian Wells.