ULTIMA ORĂ | Fulham a promovat în Premier League. Meci dramatic pe Wembley

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat sâmbătă, 26 mai 2018, ora 21:21,
Fulham
Fulham

Fulham a obținut promovarea în Premier League după ce a câștigat finala play-off-ului din Championship, 1-0 cu Aston Villa, pe stadionul Wembley din Londra. Formația londoneză revine în prima ligă după o pauză de patru ani.

În fața a peste 85.000 de spectatori, Tom Cairney a înscris singurul gol, în minutul 23. Fulham a jucat în inferioritate numerică din minutul 70, după eliminarea lui Dennis Odoi.

Partida a fost destul de echilibrată, cu puține ocazii clare de gol. În minutul 90+2, Aston Villa putea să primească un penalty, după o intrare dură a lui Matt Targett asupra lui Jack Grealish.

Aston VillaJohnstone – El Mohamady (Kodjia 77′), Chester, Terry, Hutton – Jedinak (Onomah 77′), Snodgrass, Hourihane (Hogan 82′), Grealish – Adomah, Grabban. Antrenor: Steve Bruce.

Fulham: Bettinelli – Fredericks (Christie 83′), Odoi, Ream, Targett – Cairney, McDonald, Johansen (Norwood 72′), Kamara (Kalas 77′), Mitrovic, R Sessegnon. Antrenor: Slavișa Jokanovici.

Fulham, club fondat în 1879, a retrogradat în Championship în sezonul 2013-2014. Londonezii au ajuns în finala Europa League în 2010.