Articol de Realitatea Sportivă - Publicat joi, 17 septembrie 2020, ora 17:09,

Mutare importantă făcută de conducerea lui Dinamo, pentru a securiza viitorul clubului! Directorul sportiv Rufo Collado a anunțat prelungirea contractelor pentru șapte dintre jucătorii tineri ai ‘roș-albilor’.

Contractele lui Ricardo Florin Grigore, Robert Marian Moldoveanu, Marco Ehmann, Geani Mihai Crețu și Mihai Alexandru Eșanu au fost prelungite până la 30 iunie 2024.

Cei mai tineri jucători din cadrul lotului pregătit de Cosmin Contra, Ahmed Bani și Valentin Borcea, au semnat prelungirea contractelor cu Dinamo până la 30 iunie 2025.

Ahmed Bani și Valentin Borcea, contracte până la 30 iunie 2025București, 17 septembrie 2020. Mijlocașii Ahmed Andrei…

Publicată de FC DINAMO BUCURESTI pe Joi, 17 septembrie 2020

Născuți în anul 2002, pe 22 august, respectiv pe 6 iulie, Ahmed Bani și Valentin Borcea au debutat sezonul trecut la prima echipă a dinamoviștilor, primul sub comanda lui Dușan Uhrin în meciul Gaz Metan Mediaș vs Dinamo București (scor 1-0), al doilea în mandatul lui Adrian Mihalcea, în partida Academica Clinceni vs Dinamo București (scor 1-3).

58 de meciuri și 6 goluri are Ricardo Grigore (21 de ani) în tricoul alb-roșu, 52/4 în Liga 1 și 6/2 în Cupa României.

Robert Moldoveanu (21 de ani) este de la 7 ani la Dinamo, fiind convocat la toate loturile naţionale de juniori. Atacantul a debutat pentru prima echipă a dinamoviștilor în urmă cu 5 ani, pe 20 septembrie 2015, în deplasarea de la Botoșani (scor 1-1) și a adunat 59 de meciuri / 6 goluri în campionat și 7 meciuri / 2 goluri în Cupa României.

Transferat la Dinamo în luna martie a anului 2018, Marco Ehmann (20 de ani) a evoluat mai întâi la Dnamo U19, a fost împrumutat la divizionara secundă CSM Reșița și a debutat, luna trecută, pentru prima echipă a roș-albilor în victoria obținută pe terenul celor de la FC Voluntari, 2-1 în campionat.

Geani Crețu, născut pe 12 ianuarie 2000 și format la Academia Dinamo, a debutat pe 15 decembrie 2018 pentru prima echipă în meciul de campionat cu Universitatea Craiova, scor 3-0 pe stadionul din Ștefan cel Mare. În sezonul competițional 2019-2020, Geani Crețu a jucat două partide în tricoul alb-roșu.

Portar crescut la Centrul de Copii și Juniori al clubului din Ștefan cel Mare, Mihai Eșanu (22 de ani) a fost împrumutat sezonul trecut la Farul Constanța, în Liga 2. O repriză, cea secundă a meciului din Liga 1 cu Chindia Târgoviște, a apărat Mihai Eșanu în acest sezon pentru prima echipă, când l-a înlocuit la pauză pe Cătălin Straton (accidentat).

Marco Ehmannrobert moldoveanumihai esanuricardo grigoredinamoahmed banigeani cretucontracteliga 1valentin borcea