ULTIMA ORĂ | Decizie radicală luată de Dusan Uhrin după eșecul de la Iași

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat duminică, 08 martie 2020, ora 08:43,
Uhrin
Uhrin

Dusan Uhrin a decis să-și dea demisia de la Dinamo, după înfrângerea de aseară cu Poli Iași, scor 0-1. ‘Câinii roșii’ au două înfrângeri în play-out și riscă să ajungă în zona retrogradării.

Antrenorul ceh consideră că a fost sabotat din interior la mai multe meciuri, în special de către cei din conducere, care ar fi dat în presă informații despre ceea ce transmitea echipei, potrivit site-ului doardinamo.ro.

Cu câteva zile în urmă, au apărut informații că Florin Prunea a cerut demiterea lui Dusan Uhrin, după înfrângerea lui Dinamo cu Academica Clinceni. Managerul general al lui Dinamo a negat însă informația.

Aseară, Poli Iași a învins-o pe Dinamo cu 1-0, în Copou, după reușita lui Andrei Cristea din minutul 85.

„Sunt foarte furios, era 0-0 cu puţine minute înainte de final, nu am avut agresivitate, concentrare. M-au supărat şi atacanţii, au arătat prea puţin, nu sunt mulţumit, trebuie să ajungem mai des în careu.

Ăsta e adevărul, nu suntem periculoşi în atac. Apoi, pierdem la fel meciurile, facem o greşeală şi nu avem noroc. Trebuie să arătăm ca o echipă, eu le spun ceva înainte de meci şi apoi planurile mele apar în presă. E rău pentru Dinamo. Nu ştiu dacă jucătorii, dar e cineva care dezvăluie”, a declarat Dusan Uhrin la sfârșitul partidei.