ULTIMA ORĂ | CSM Oradea este noua campioană la baschet masculin

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat marți, 12 iunie 2018, ora 23:17,
Oradea
Oradea

CSM Oradea este noua campioană la baschet masculin, după ce a învins CSM Steaua București în finala Ligii Naționale de Baschet. Orădenii s-au impus cu 3-1 la general, câștigând meciul patru cu 92-89 (41-40), la București.

CSM Oradea cucerește cel de-al doilea titlu național din istorie, după succesul din 2016.

În sala „Mihai Viteazu” din Capitală, Steaua a câștigat primul sfert cu 21-15. Orădenii și-au revenit și și-au adjudecat sfertul doi cu 26-19. Sferturile trei și patru au fost extrem de echilibrate, dar CSM Oradea a avut un mic avantaj. 18-18 și 33-31 au fost scorurile înregistrate pe tabelă în repriza a doua.

Kristopher Jameil Richard (26 de puncte) și Martin Zeno (18 puncte, 5 pase decisive, 3 recuperări) s-au remarcat de la orădeni, în timp ce Brandon Taylor (22 de puncte, 2 pase decisive, 3 recuperări) a fost performerul bucureștenilor.

În prima partidă din seria finalei, CSM Oradea a câștigat pe teren propriu cu 86-73. A urmat un succes pentru CSM Steaua, scor 75-70, tot la Oradea. În primul meci de la București, orădenii s-au impus cu 94-70.

În finala mică a Ligii Naționale, echipa campioană în 2017, U BT Cluj, şi-a adjudecat medaliile de bronz în faţa celor de la CSU Sibiu.