ULTIMA ORĂ | CSA Steaua vrea cale liberă către Liga a 3-a! Talpan: „Punem sănătatea jucătorilor în pericol”

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat marți, 19 mai 2020, ora 18:54,
csa steaua
csa steaua

CSA Steaua a transmis astăzi o solicitare către AMFB privind recunoașterea „roș-albaștrilor” ca echipă câștigătoare a sezonului 2019-2020 a Ligii a 4-a, pentru a participa la mini-turneul de baraj pentru promovarea în Liga a 3-a.

Pe fondul pandemiei de coronavirus, FRF a anunțat că din Liga a 4-a în Liga a 3-a vor promova 14 echipe, câștigătoarele unor mini-grupe de baraj în trei între reprezentantele județelor. Fiecare echipă va disputa un singur joc împotriva fiecăreia dintre celelalte două echipe din mini-grupă.

Deocamdată, Federația nu stabilit reprezentanta fiecărui județ în parte, respectiv a Municipiului București, la barajul de promovare în Liga a 3-a.

⚽️ Liga a 3-a nu se mai reia! ? Astfel, din Liga 4 în Liga 3 vor promova 14 echipe, câștigătoarele mini-grupe de baraj…

Publicată de CSA Steaua București pe Luni, 11 mai 2020

Campionatul Franței a fost oprit, al Olandei și Belgiei de asemenea, Liga a 3-a a fost înghețată. Nu văd de ce trebuie să punem sănătatea jucătorilor în pericol. Pentru a proteja sănătatea sportivilor și antrenorilor care participă în campionatul Ligii a 4-a, AMFB și președintele Marian Lumînare trebuie să ia măsuri care să aibă în vedere prevenirea infecției cu virusul Covid 19, în primul rând, și abia apoi, asigurarea finalizării sezonului Ligii a 4-a.

Steaua București trebuie desemnată căștigătoarea acestui sezon care trebuie încheiat, pentru că este lider autoritar fără niciun punct pierdut în acest campionat„, a declarat Florin Talpan pentru realitateasportiva.net.

Iată argumentele prezentate de CSA Steaua în solicitarea către AMFB:

• Steaua București a câștigat toate partidele disputate în acest sezon al Ligii a 4-a, strângând maximul de puncte și poziționându-se pe primul loc în clasament, la o distanță de 7 puncte de ocupanta locului 2, FC Rapid 1923 2, echipă pe care am învins-o în întâlnirea directă cu scorul de 4-0.
  • AMFB trebuie să oprească campionatul Ligii a 4-a și să desemneze Steaua București drept câștigătoarea sa, având în vedere pericolul pandemiei Covid 19.
  • Cazuri în care s-a procedat la fel: Liga 4 din Suceava a fost oprită de AJF Suceava, iar echipa de pe locul 1 a fost declarată câștigătoare. În Liga a 3-a, FRF i-a acordat echipei Aerostar Bacău titlul de campioană a seriei sale, promovând-o automat în Liga 2. Aerostar Bacău ocupa prima poziție, la o distanță de 7 puncte de locul 2.
  • Caz asemănător a fost și la Craiova, unde FC U 1948 SA a fost promovată direct în Liga 2, doar datorită faptului că ocupa prima poziție în clasament, la 13 puncte distanță de locul 2.