VIDEO | Cine este prima semifinalistă la Roland Garros

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat marți, 05 iunie 2018, ora 17:10,
roland-garros-tenis

Americanca Madison Keys (locul 13 WTA) a câștigat meciul împotriva kazahei Iulia Putințeva (locul 98 WTA), scor 7-6 (4), 6-4, în sferturile de finală ale Openului Franței, de la Paris. Keys (23 de ani) ajunge pentru prima dată în carieră în penultimul act la Roland Garros.

Partida a durat o oră și 26 de minute. Keys a jucat impecabil la serviciu, pe care l-a cedat o singură dată. Sportiva americană a reușit trei ași și a câștigat 84% dintre punctele jucate cu prima minge.

Putințeva a condus cu 5-3 în primul set și a servit la 5-4, dar Keys a reușit break-ul. În actul secund, Madison Keys nu i-a oferit adversarei nicio șansă de break, speculând singura oportunitate avută.

Keys a avut inițiativa în această partidă, reușind 30 de lovituri câștigătoare, față de cele 12 ale Iuliei Putințeva. Totodată, americanca a comis 21 de erori neforțate, iar kazaha doar 10 erori neprovocate.

În semifinale la Roland Garros, Madison Keys va juca împotriva învingătoarei din partida Sloane Stephens (SUA, locul 10 WTA) – Daria Kasatkina (Rusia, locul 14 WTA).

Pentru parcursul de până acum în competiția pe zgură de la Paris, Madison Keys și-a asigurat 780 de puncte WTA și 560.000 de euro.

Madison Keys, antrenată în prezent de către fosta campioană americană Lindsay Davenport, are în palmares trei titluri WTA și o finală la Openul SUA, în 2017.