ULTIMA ORĂ | Anunțul făcut de selecționerul Egiptului privind situația lui Salah

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat joi, 14 iunie 2018, ora 17:34,
Salah nationala

Mohamed Salah va juca în mod cert pentru naționala Egiptului în primul meci de la Cupa Mondială din Rusia, împotriva reprezentativei Uruguayului. Anunțul a fost făcut de către selecționerul Egiptului, Hector Cuper.

Salah (25 de ani) nu a mai jucat din 26 mai, când s-a accidentat în prima repriză a finalei Ligii Campionilor dintre Liverpool și Real Madrid. Atacantul s-a lovit în zona umărului.

Pot să vă asigur, în proporție de aproape 100%, că el va juca vineri. Evident, în cazul în care nu vor exista circumstanțe neprevăzute de ultim minut. Salah se simte foarte bine și s-a recuperat foarte rapid. Acum încercăm să-i dăm puțină încredere. Îl cunosc foarte bine pe Salah și sunt sigur că nu îi este teamă să joace. Ar putea să devină golgheter la Cupa Mondială, este unul dintre cei mai buni jucători din lume„, a spus Cuper, citat de BBC News.

Mohamed Salah este considerat cel mai în formă atacant al momentului, reușind 44 de goluri și 16 pase decisive în 52 de apariții pentru Liverpool.

Meciul Egipt – Uruguay, din Grupa A a Cupei Mondiale, va avea loc vineri, de la ora 15:00. Rusia și Arabia Saudită sunt celelalte două echipe care fac parte din Grupa A.