VIDEO | S-a disputat ultima etapă a play-out-ului Ligii 1! Echipele retrogradate și cine va juca barajul
UPDATE: În urma rezultatelor înregistrate miercuri, în ultima etapă a play-out-ului Ligii I, Astra este a doua echipă retrogradată, după Poli Iași, în timp ce Hermannstadt şi Voluntari vor disputa barajele de menţinere în Liga I. Chindia şi FC Viitorul, deoarece UTA nu are licenţă UEFA.
De la ora 18:30 s-au disputat cele cinci meciuri din ultima etapă a play-out-ului Ligii I. Cele cinci partide au fost: Dinamo – Chindia Târgoviște, Hermannstadt – FC Argeș, FC Viitorul – Astra Giurgiu, FC Voluntari – UTA Arad și Gaz Metan Mediaș – Poli Iași.
Cu o etapă înaintea play-out-ului Ligii I, Dinamo se afla între barajul pentru menținerea în prima ligă și cel pentru Conference League. Alb-roșii au remizat, pe teren propriu, cu Chindia Târgoviște.
Dinamo – Chindia Târgoviște 0-0
Echipele de start
Dinamo: Eșanu – Bejan, Puljic, Albentosa – Sorescu, V. Achim, Anton, J. Gol, St. Filip – A. Mihaiu, Nemec
Rezerve: Kongshavn – R. Grigore, A. Radu, Fabbrini, Nepomuceno, A. Bani, G. Crețu, Morsay, Blejdea
Antrenor: Dusan Uhrin
Chindia: D. Moldovan – Căpușă, Pițian, A. Iacob, C. Dinu – Neguț, V. Rață, M. Dulca, D. Dumitrașcu – D. Popa, D. Florea
Rezerve: Aioani – Martac, Neicuțescu, Fomba, Yameogo, Corbu, Mitrea, Berisha, Kocic
Antrenor: Emil Săndoi
FC Voluntari a remizat cu UTA, scor 0-0. Arădenii au ratat șansa să urce pe loc de calificare la barajul pentru Conference League, iar echipa ilfoveană va juca barajul de menținere în Liga I.
Voluntari – UTA Arad 0-0
Echipele de start
Voluntari: Rîmniceanu – Ricardinho, G. Tamaș, Armaș, Al. Vlad – Al. Ilie, Droppa, Viera Tavares – Betancor, Da Veiga Lopes
Rezerve: Lavin – I. Balaur, C. Achim, Satli, C. Costin, Briceag, Pesic, Mailat, V. Angelov
Antrenor: Liviu Ciobotariu
UTA: Fl. Iacob – Tomozei, Fl. Ilie, Erico, Shliakov – Roger, Al. Albu, Vorobjovas, D. Rusu – I. Hora, D. Miculescu
Rezerve: D. Balauru, Melinte, Roumpoulakou, Bustea, N. Roșu, Buhăcianu, Antal, C. Rus, Negoescu
Antrenor: Laszlo Balint
FC Viitorul a învins-o la ultima fază a meciului pe Astra. Constănțenii vor juca barajul cu Chindia pentru Conference League, iar Astra a retrogradat.
Viitorul – Astra 1-0
Chițu (90+6)
Echipele de start
Viitorul: V. Cojocaru – R. Boboc, Mladen, Dobrosavlevici, Pedroso – G. Matei, Artean, A. Ciobanu – A. Chițu, Tsomou, Joalisson
Rezerve: Căbuz – Dussaut, Haita, Grădinaru, Grameni, G. Ganea, Dănuleasa, Buta, Ely Fernandes
Antrenor: Cătălin Anghel
Astra: M. Popa – Raspopovic, G. Găman, Graovac, Lamanje – Merloi, Boe Kane, Canadija – V. Gheorghe, Krpic, Stahl
Rezerve: Bolboașă – I. Jovanovic, Balaure, Montini, D. Gheorghe, R. Riza, P. Banu, Crepulja, Marins de Sousa
Antrenor: Ionuț Badea
Gaz Metan Mediaș a învins-o, pe teren propriu, cu 4-2, pe Poli Iași, prima echipă retrogradată matematic.
Gaz Metan Mediaș – Poli Iași 4-2
Valente (9), (10), Butean (16), Ze Manuel (48) / F. Cristea (71), A. Zaharia (82)
Echipele de start
Gaz Metan: Pleșca – Butean, Baco, Larie, Trif – R. Deaconu, G. De Moura, Chamed – Horșia, R. Valente, P. Costea
Rezerve: Buzbuchi, R. Romeo, Da Silva Junior, Yuri, Pambou, Alceus, Velisar, Da Silva Oliveira, V. Morar
Antrenor: Mihai Teja
Poli Iași: I. Brînză – Șt. Cană, Gaitan, Banzo, Onea – F. Cristea, M, Stan – Platini, Vega Alvarez, Popadiuc – Al. Zaharia
Rezerve: Brănescu – Moisă, Mensah, C. Saizu
Antrenor: Nicolo Napoli
Hermannstadt a învins-o pe FC Argeș cu 1-0, iar sibienii vor juca barajul de menținere în Liga I.
Hermannstadt – FC Argeș 1-0
Scarlatache (68)
Echipele de start
Hermannstadt: Figueiredo – Mățel, O. Viera, Scarlatache, Opruț – Belu Iordache, Alhassan, R. Pires, Oroian – David Mayoral, Yazalde
Rezerve: I. Popa – I. Stoica, Matricardi, Addae, Al. Vodă, P. Petrescu, Aosman, Bagaric, Aralica
Antrenor: Eugen Beza
FC Argeș: Greab – Tofan, Turda, Boldor, N. Mușat – Meza Colli, Honciu – R. Grecu, Palic, C. Dumitru – Mediop
Rezerve: F. Croitoru – Maric, Leca, De Jonghe, C. Barbu, A. Popa, Mitoi, Năstăsie, Teles
Antrenor: Andrei Prepeliță
Începând cu ora 18:30 vor avea loc toate cele cinci dueluri din play-out-ul Ligii 1!
Poli Iași este prima formație care a retrogradat matematic în eșalonul secund, după înfrângerea din runda trecută contra lui Hermannstadt Sibiu. Astfel, moldovenii vor fi astăzi doar un arbitru în lupta pentru evitarea locurilor fierbinți din Liga 1.
Dacă formațiile Chindia Târgoviște, FC Argeș și UTA Arad sunt ferite de orice emoție, de partea cealaltă, Dinamo București, Viitorul Constanța, Gaz Metan Mediaș, FC Voluntari, Astra Giurgiu și Hermannstadt Sibiu tremură serios pentru locul în primul eșalon și din sezonul următor.
Cele cinci dueluri de astăzi, începând cu ora 18:30
Dinamo – Chindia Târgoviște
Hermannstadt Sibiu – FC Argeș
FC Viitorul – Astra Giurgiu
FC Voluntari – UTA Arad
Gaz Metan Mediaș – Poli Iași
Vă reamintim că ultimele două echipe retrogradează direct în Liga a 2-a, în timp ce locurile 13 și 14 vor juca partide de baraj împotriva formațiilor care au terminat pe pozițiile 3 și 4 în play-off-ul eșalonului secund.
Cum arată clasamentul Ligii 1 înainte de ultimele dueluri din play-out:
7. Chindia Târgoviște 35 pct
8. FC Argeș 31 pct.
9. UTA Arad 31 pct.
10. Dinamo București 30 pct
11. FC Viitorul 29 pct.
12. Gaz Metan Mediaș 29 pct.
13. FC Voluntari 27 pct
14. Astra Giurgiu 24 pct
15. Hermannstadt Sibiu 23 pct
16. Poli Iași 20 pct