Uhrin, uimit de situația de la Dinamo. „Nu mi s-a mai întâmplat!”

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat duminică, 15 septembrie 2019, ora 08:10,
Uhrin
Uhrin

Antrenorul lui Dinamo, Dusan Uhrin Jr, a solicitat conducerii să mai transfere un atacant, după egalul cu Botoșani (1-1).

Uhrin a comentat și problema arbitrajelor din Liga I și spune că VAR nu va rezolva situația (!)

Am pierdut două puncte, am făcut o greșeală mare, după un corner, trebuie să inscriem mai multe goluri. Nu numai unul. Am jucat împotriva unei echipe bune. Data viitoare, trebuie să marcăm mai multe goluri.

Am controlat meciul, dar am avut 5-7 minute în prima repriză în care nu am jucat bine. Totuși, nu cred că am făcut un meci rău, jucătorii au arătat atitudine, Avem multe meciuri în față și trebuie să avem grijă să nu mai greșim.

E mai bine pentru fani să jucăm aici, poate data viitoare gazonul va arăta mai bine. Îmi place să avem mai mulți fani, dar în Ștefan cel Mare am câștigat. Nu sunt superstițios.

L-am pierdut pe Popa pentru o lună și ne trebuie oameni în atac. Îl avem doar pe Montini. Am pe bancă trei fundași, nu mi s-a mai întâmplat”, a spus Uhrin, la finalul meciului.

Moldovenii au criticat dur arbitrajul. Centralul George Rădulescu nu a acordat două penalty-uri pentru FC Botoșani.

”Eu nu mă plâng despre arbitraj. E problema lui Croitoru dacă crede că am fost avantajați. Nu vreau să spun că arbitrajul a fost rău. Nu vrem să pierdem spectatorii după altfel de discuții.

Arbitrii pot greși, poate și noi am avut penalty-uri. Avem VAR în Cehia, dar problemele nu s-au rezolvat. Sunt aceleași probleme, după 6 luni. Arbitrii trebuie să studieze asta”, a mai spus antrenorul ceh.