UEFA a confirmat cele 12 orașe care vor găzdui meciuri la EURO 2020
Cele 12 orașe care urmează să găzduiască meciuri la EURO 2020 au fost confirmate de UEFA, în urma ședinței Comitetului Executiv de miercuri.
UEFA EURO 2020 va avea loc între 11 iunie și 11 iulie 2021.
Componența grupelor
Grupa A (Roma/Baku): Turcia, Italia (gazdă), Țara Galilor, Elveția
Grupa B (Copenhaga/St. Petersburg): Danemarca (gazdă), Finlanda, Belgia, Rusia (gazdă)
Grupa C (Amsterdam/București): Țările de Jos (gazdă), Ucraina, Austria, Câștigătoare play-off D or A
Grupa D (Londra/Glasgow): Anglia (gazdă), Croația, Câștigătoare play-off C, Cehia
Grupa E (Bilbao/Dublin): Spania (gazdă), Suedia, Polonia, Câștigătoare play-off B
Grupa F (Munich/Budapesta): Câștigătoare play-off A or D, Portugalia, France, Germany (gazdă)
Programul meciurilor din grupe
Vineri – 11 June
Grupa A: Turcia vs Italia (21:00, Roma)
Sâmbătă – 12 June
Grupa A:Țara Galilor vs Elveţia (15:00, Baku)
Grupa B: Danemarca vs Finlanda (18:00, Copenhaga)
Grupa B: Belgia vs Rusia (21:00, St Petersburg)
Sunday 13 June
Grupa D: Anglia vs Croația (15:00, Londra)
Grupa C: Austria vs Câștigătoare play-off D sau A (18:00, București)
Grupa C: Țările de Jos vs Ucraina (21:00, Amsterdam)
Monday 14 June
Grupa D: Câștigătoare play-off C vs Cehia (15:00, Glasgow)
Grupa E: Polonia vs Câștigtoare play-off B (18:00, Dublin)
Grupa E: Spania vs Suedia (21:00, Bilbao)
Tuesday 15 June
Grupa F: Câștigător play-off A or D vs Portugal (18:00, Budapesta)
Grupa F: Franșa vs Germania (21:00, Munchen)
Wednesday 16 June
Grupa B: Finlanda vs Rusia (15:00, St Petersburg)
Grupa A: Turcia vs Țara Galilor (18:00, Baku)
Grupa A: Italia vs Elveția (21:00, Roma)
Thursday 17 June
Grupa C: Ucraina vs Câștigător play-off D or A (15:00, București)
Grupa B: Danemarca vs Belgia (18:00, Copenhaga)
Grupa C: Țările de Jos vs Austria (21:00, Amsterdam)
Friday 18 June
Grupa E: Suedia vs Câștigător play-off B (15:00, Dublin)
Grupa D: Croația vs Cehia (18:00, Glasgow)
Grupa D: Anglia vs Câștigăror play-off C (21:00, Londra)
Saturday 19 June
Grupa F: Câștigător play-off A or D vs Franța (15:00, Budapesta)
Grupa F: Portugalia vs Germania (18:00, Munchen)
Grupa E: Spania vs Polonia (21:00, Bilbao)
Sunday 20 June
Grupa A: Italia vs Țara Galilor (18:00, Roma)
Grupa A: Elveția vs Turcia (18:00, Baku)
Monday 21 June
Grupa C: PCâștigătoare play-off D or A vs Olanda (18:00, Amsterdam)
Grupa C: Ucraina vs Austria (18:00, București)
Grupa B: Rusia vs Danemarca (21:00, Copenhaga)
Grupa B: Finlanda vs Belgia (21:00, St. Petersburg)
Tuesday 22 June
Grupa D: Cehia vs Anglia (21:00, Londra)
Grupa D: Croația vs Câștigător play-off C (21:00, Glasgow)
Wednesday 23 June
Grupa E: Câștigător play-off B vs Spania (18:00, Bilbao)
Grupa E: Suedia vs Polonia (18:00, Dublin)
Grupa F: Germania vs Câștigător play-off A or D (21:00, Munchen)
Grupa F: Portugalia v Franța (21:00, Budapesta)
Optimile de finală se vor disputa la Amsterdam, Londra, Budapesta, Bilbao, Copenhaga, București, Dublin și Glasgow.
Sferturile de finală de vor decide la Petersburg, Munchen, Baku și Roma.
Semifinalele și finala se vor disputa la Londra.