UPDATE 15.10:

Universitatea Craiova va juca împotriva echipei AEK Atena (Grecia), dacă trece de dubla cu Honved din turul al doilea. 

FCSB va întâlni învingătoarea dintre Mlada Boleslav (Cehia) și Ordabasy Shymkent (Kazahstan), dacă o învinge în dubla manșă pe Alashkert.

VIITORUL va juca cu învingătoarea dintre Larnaca (Cipru) și Levski Sofia (Bulgaria), dacă trece de Gent.

Program complet: 

UPDATE 15.04: A început tragerea la sorți pentru turul 3 preliminar Europa League.

UPDATE 13.27: Potrivit tragerii la sorți, CFR Cluj va juca împotriva învingătoarei dintre Celtic Glasgow (campioana Scoției) și Nomme Kalju (campioana Estoniei), în turul al treilea al Ligii Campionilor, dacă trece de Maccabi Tel Aviv..

Meciul tur se va disputa pe 6/7 august, iar returul, pe 13 august.

Dacă vor fi eliminați de israelieni, clujenii vom merge în turul 3 al Europa League, acolo unde vor întâlni câștigătoarea dintre SP Tre Penne (San Marino) și Suduva (Lituania).

Partidele se vor disputa pe 8 și 15 august.

Astăzi va avea loc tragerea la sorți pentru turul al treilea preliminar al Europa League. 

FCSB, FC Viitorul și Universitatea Craiova vor fi în urne la Nyon, dar și CFR Cluj, în caz că este eliminată de Maccabi Tel Aviv în urul al doilea preliminar din Liga Campionilor.

CFR Cluj

Astfel, CFR Cluj, care e cap de serie, ar juca cu

SP Tre Penne / Suduva

Piast Gliwice / Riga FC

Ararat-Armenia / Lincoln Red Imps

Valur Reykjavík / Ludogoreț

HB Tórshavn / Linfield.

Componența grupelor (primele cinci din fiecare grupă sunt capi de serie)

Grupa 1

1 The New Saints (WAL) / København (DEN)
2 Saburtalo (GEO) / GNK Dinamo (CRO)
3 Sutjeska (MNE) / APOEL (CYP)
4 Crvena zvezda (SRB) / HJK Helsinki (FIN)
5 CFR Cluj (ROU) / Maccabi Tel-Aviv (ISR)
1 SP Tre Penne (SMR) / Sūduva (LTU)
2 Piast Gliwice (POL) / Riga FC (LVA)
3 Ararat-Armenia (ARM) / Lincoln Red Imps (GIB)
4 Valur Reykjavík (ISL) / Ludogorets (BUL)
5 HB Tórshavn (FRO) / Linfield (NIR)

Grupa 2

6 Celtic (SCO) / Nõmme Kalju (EST)
7 BATE Borisov (BLR) / Rosenborg (NOR)
8 Dundalk (IRL) / Qarabağ (AZE)
9 Maribor (SVN) / AIK (SWE)
10 Ferencváros (HUN) / Valletta (MLT)
Sarajevo (BIH)*
6 Partizani (ALB) / Sheriff Tiraspol (MDA)
7 Slovan Bratislava (SVK) / Feronikeli (KOS)
8 FC Santa Coloma (AND) / Astana (KAZ)
9 Shkëndija (MKD) / Dudelange (LUX)

Tragerea la sorți începe la ora 13.25.

FCSB

În cazul în care va trece de Alashkert, FCSB ar jutea juca cu

FC Thun

Lechia Gdansk/Brondby

Mladá Boleslav/Ordabasy Shymkent

Aris Salonic/AEL Limassol

Lokomotiv Plovdiv/Spartak Trnava.

VIITORUL:

Dacă se va califica din dubla din Gent, Viitorul ar putea întâlni:

FC Mariupol

AEK Larnaca/Levski Sofia

Pyunik Erevan/Jablonec

Dunajska Streda/Atromitos

Rangers/Progres Niederkorn.

U CRAIOVA

Nu va fi cap de serie. Dacă vor trece de Honved Budapesta, craioveni vor întâlni una diintre echipele:

Sparta Praga

AEK Atena

Espanyol/Stjarnan

NK Domzale/Malmo FF

Buducnost Podgorića/Zorya Luhansk.

Componența grupelor:

Grupa 1

1 Hapoel Beer-Sheva FC (ISR) / FC Kairat Almaty (KAZ) 
2 Feyenoord (NED) 
3 Shamrock Rovers FC (IRL) / Apollon Limassol FC (CYP) 
4 Torino FC (ITA) / Debreceni VSC (HUN) 
5 FC Viktoria Plzeň (CZE) / Olympiacos FC (GRE)
6 FK Austria Wien (AUT)
7 IFK Norrköping (SWE) / FK Liepaja (LVA)
8 Gabala SC (AZE) / FC Dinamo Tbilisi (GEO)
9 FC Shakhtyor Soligorsk (BLR) / Esbjerg fB (DEN)
10 Royal Antwerp FC (BEL)

Grupa 2

1 SC Braga (POR) 
2 Alashkert FC (ARM) / Fotbal Club FCSB (ROU) 
3 FC Spartak Moskva (RUS) 
4 Molde FK (NOR) / FK Čukarički (SRB) 
5 RC Strasbourg (FRA) / Maccabi Haifa FC (ISR)
6 FC Thun (SUI)
7 KS Lechia Gdańsk (POL) / Brøndby IF (DEN)
8 FK Mladá Boleslav (CZE) / FC Ordabasy Shymkent (KAZ)
9 Aris Thessaloniki FC (GRE) / AEL Limassol FC (CYP)
10 PFC Lokomotiv Plovdiv 1926 (BUL) / FC Spartak Trnava (SVK)

Grupa 3

1 Wolverhampton Wanderers FC (ENG) / Crusaders FC (NIR) 
2 Legia Warszawa (POL) / KuPS Kuopio (FIN) 
3 KAA Gent (BEL) / FC Viitorul (ROU) 
4 FC Midtjylland (DEN) 
5 AZ Alkmaar (NED) / BK Häcken (SWE)
6 AEK Larnaca FC (CYP) / PFC Levski Sofia (BUL)
7 FC Pyunik (ARM) / FK Jablonec (CZE)
8 FC DAC 1904 Dunajská Streda (SVK) / Atromitos FC (GRE)
9 Rangers FC (SCO) / FC Progrès Niederkorn (LUX)
10 FC Mariupol (UKR)

Grupa 4

1 PSV Eindhoven (NED) / FC Basel 1893 (SUI) 
2 Connah’s Quay Nomads FC (WAL) / FK Partizan (SRB) 
3 FC Flora Tallinn (EST) / Eintracht Frankfurt (GER) 
4 HNK Rijeka (CRO) 
5 AS Jeunesse Esch (LUX) / Vitória SC (POR)
6 Fehérvár FC (HUN) / FC Vaduz (LIE)
7 FK Haugesund (NOR) / SK Sturm Graz (AUT)
8 Malatyaspor (TUR) / NK Olimpija Ljubljana (SVN)
9 FC Chikhura Sachkhere (GEO) / Aberdeen FC (SCO)
10 FK Ventspils (LVA) / Gzira United FC (MLT)

Grupa 5

1 AC Sparta Praha (CZE) 
2 RCD Espanyol (ESP) / Stjarnan (ISL) 
3 NK Domžale (SVN) / Malmö FF (SWE) 
4 AEK Athens FC (GRE) 
5 FK Buducnost Podgorića (MNE) / FC Zorya Luhansk (UKR)
6 FC Arsenal Tula (RUS) / Neftçi PFK (AZE)
7 Trabzonspor AŞ (TUR)
8 FC Utrecht (NED) / HŠK Zrinjski (BIH)
9 PFC CSKA-Sofia (BUL) / NK Osijek (CRO)
10 FC Luzern (SUI) / KÍ KlaksvÌk (FRO)
11 Bnei Yehuda Tel-Aviv FC (ISR)
12 Budapest Honvèd FC (HUN) / Universitatea Craiova (ROU)

Tragerea la sorți va avea loc de la ora 15.00.