Agonie și extaz pe El Riazor. Unii au retrogradat, alții au câștigat titlul. Situație critică pentru Florin Andone

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat luni, 30 aprilie 2018, ora 08:00,
Deportivo
Deportivo

Deportivo La Coruna revine după cinci ani în liga a doua din Spania! Formația lui Florin Andone a pierdut pe teren propriu cu FC Barcelona, scor 2-4, în etapa a 35-a din LaLiga, și a retrogradat din punct de vedere matematic. De cealaltă parte, catalanii cuceresc cel de-al 25-lea titlu din istorie.

În fața a peste 25.000 de spectatoriPhilippe Coutinho (7′) și Lionel Messi (38′, 82′, 85′) au înscris pentru Barcelona, în timp ce Lucas Perez (40′) și Emre Colak (64′) au marcat pentru Depor. Luis Suarez a oferit toate cele trei pase de gol pentru Messi, o premieră pentru uruguayan în toate competițiile.

Florin Andone a primit același tratament din partea antrenorului Clarence Seedorf, fiind introdus pe teren abia în minutul 86. La conferința de presă, tehnicianul olandez a lăsat de înțeles că va pleca de la Deportivo la finalul sezonului.

Deportivo La Coruna retrogradează în Segunda pentru prima dată după 2013. Clubul fondat în 1906 are în palmares un campionat câștigat în prima ligă, în sezonul 1999-2000.

Clasamentul din LaLiga

Clauza de reziliere a înțelegerii cu Andone va scădea vertiginos la 1 iulie

Florin Andone (25 de ani) a fost golgheterul lui Depor în sezonul trecut (12 goluri), dar în actuala stagiune a reușit doar 6 goluri în 28 de apariții.

Internaționalul român n-a mai fost titular din 17 martie, iar ultimul gol înscris datează din 27 ianuarie. În ultimele șase etape de campionat, atacantul a strâns doar 26 de minute în tricoul lui Deportivo.

Presa spaniolă scrie că, după retrogradarea lui Deportivo La Coruna în liga secundă, clauza de reziliere a contractului lui Florin Andone va scădea de la 30 la 6 milioane de euro. În plus, clubul Cordoba va primi 30% din suma obținută în urma unui eventual transfer.

În prezent, atacantul român are o cotă de piață estimată la 4 milioane de euro, potrivit site-ului transfermarkt.com.