VIDEO | Tristețe mare după eșecul cu Ungaria! Crina Pintea: „Am stat la mâna noastră”

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat miercuri, 12 decembrie 2018, ora 21:31,
crina-pintea

Naționala feminină de handbal a României a fost învinsă de reprezentativa Ungariei în ultimul meci din faza grupelor la Campionatul European din Franța. ‘Tricolorele’ păstrează șanse de calificare în semifinale, dar Crina Pintea regretă faptul că România depinde de scorul din partida Olanda – Germania.

Golaverajul va fi decisiv pentru stabilirea echipelor calificate. Iată calculele grupei:

• Dacă Germania nu bate la cel puțin 12 goluri Olanda, România merge mai departe.
  • În cazul în care Germania bate la o diferența mai mică de 12 goluri, atunci Norvegia câștigă grupa și România termină pe locul 2.
  • Dacă Olanda nu pierde cu Germania, atunci câștigă grupa, iar România termină pe locul secund.

Nu știu dacă este vorba despre arbitraj. Am avut mai multe situații clare pe care nu le-am utilizat și ne-a costat foarte tare! Puteam să câștigăm meciul ăsta, am stat la mâna noastră și… e foarte greu! Am început foarte bine și am fost super-motivate. Dar meciul are 60 de minute și, din păcate, am făcut foarte multe greșeli până la final.

M-am simțit foarte bine la începutul meciului. În repriza a doua, am văzut că avem 7 metri cu eliminare și nu primim nimic… nu știu dacă e un motiv, dar au fost multe faze la începutul reprizei a doua. Am ratat foarte mult. Am stat la mâna noastră! Trebuia să câștigăm meciul ăsta. Dar sunt o persoană optimistă, vom vedea ce o să fie„, a spus Crina Pintea la TVR.

romaniaeuro 2018infrangerecampionatul europeancrina pinteacalificarehandbalpinteaungariasemifinale