Traseu de foc pentru Halep, în cazul în care va trece de Swiatek! Nume sonore ies în calea fostului lider mondial

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat sâmbătă, 13 februarie 2021, ora 14:18,
Simona Halep- profimedia-0590522993

Actualul loc secund în ierarhia mondială, Simona Halep (29 de ani), o va înfrunta pe poloneza Iga Swiatek, în optimile primului mare Grand Slam al anului, Australian Open!

Simona Halep s-a calificat în optimile de finală de la Australian Open, după victoria împotriva rusoaicei Veronika Kudermetova. Numărul 2 WTA s-a impus în două seturi, scor 6-1, 6-3, la capătul unui meci care a durat o oră şi 18 minute.

În următoarea fază a competiției, jucătoarea din România o va înfrunta pe Iga Swiatek, o mai veche cunoștință a acesteia. Partida va avea loc mâine, 14 februarie, de la ora 10, ora României, pe „Rod Laver Arena”. Meciul Simonei Halep va deschide astfel sesiunea de seară a turneului de la Melbourne.

În cazul în care va trece și de adversara din meciul de mâine, pe constănțeancă o așteaptă un traseu de foc până în momentul cuceririi unui nou trofeu de Mare Șlem. Dacă va reuși să o învingă pe Iga Swiatek, Simona Halep va juca în sferturile întrecerii cu învingătoarea dintre Serena Williams (11 WTA) / Aryna Sabalenka (7 WTA), urmând ca mai apoi să dea piept cu Naomi Osaka (3 WTA) sau Garbine Muguruza (14 WTA) în semifinalele competiției de la Melbourne.

În marea finală a turneului de la Australian Open 2021, Simona Halep o poate întâlni pe liderul mondial din acest moment, americanca Ashleigh Barty.