Toni Petrea, cu gândul la duelul contra Clinceniului: „Ne așteaptă cea mai grea partidă din perioada următoare!”

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat joi, 06 mai 2021, ora 22:04,
Toni Petrea
Toni Petrea

Antrenorul FCSB-ului, Toni Petrea, a oferit prima reacție după victoria echipei sale împotriva celor de la FC Botoșani, scor 3-1!

“Roș-albaștrii” au reușit să se impună pe terenul moldovenilor și să revină la două puncte distanță față de liderul CFR Cluj. În urma partidei cu FC Botoșani, bucureștenii ocupă poziția secundă în ierarhie, cu 45 de puncte acumulate și speră ca la finalul acestei ediții de campionat să ridice trofeul Ligii 1 deasupra capului după o pauză de șase ani.

Imediat după terminarea partidei, Toni Petrea a făcut o scurtă analiză a duelului din acestă seară și s-a declarat mulțumit per total de evoluția elevilor săi. Antrenorul FCSB-ului a mai vorbit și despre următoarea partidă a echipei sale, contra Academicii Clinceni, și consideră că duelul contra ilfovenilor va fi unul extrem de dificil pentru elevii săi.

fcsb toni petrea

„O primă repriză foarte bună din partea noastră, puteam să mai marcăm de câteva ori. Am primit un gol care ne-a descumpănit puțin, iar din repriza a doua am cedat terenul și i-am permis adversarului să vină peste noi. Am jucat acum trei zile și e normal să se acumuleze oboseală. Mă bucură rezultatul final deoarece aveam mare nevoie de aceste puncte.

Nici nu știu de cât timp nu am mai avut două penalty-uri întru-un meci, dar asta înseamnă că ne-a creat situații în careul advers și că linia ofensivă a funcționat. Nu știu ce să zic despre jucătorii accidentați, nu am prea multe informații, dar din câte știu nu vom mai recupera din ei în următoarea perioadă.

Urmează partida cu Clinceni, cu siguranță vor dori să facă un meci bun împotriva noastră, au posibilitatea să facă jocuri bune și cred că ne așteaptă cea mai grea partidă din perioada imediat următoare. Nu vreau să intervină relaxarea, nu este loc de așa ceva pentru că de acum înainte orice pas greșit va conta foarte mult. Eu prevăd că soarta campionatului se va juca în ultima etapă.”, a spus Toni Petrea, după partida cu FC Botoșani.