Tomas Ryde n-a înțeles nimic. Ce a declarat după meciul cu Kazahstan

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat marți, 03 decembrie 2019, ora 15:20,
HANDBAL FEMININ:ANTRENAMENT ECHIPA NATIONALA DE HANDBAL FEMININ(17.03.2015)

România era să se facă din nou de rușine la Mondialul din Japonia. Tricolorele au câștigat greu, 22-20, în fața celei mai slabe echipe din grupă, Kazahstan.

România a câștigat cu emoții. În ultimele minute, asiaticele s-au apropiat la un gol și au avut atacul. În cele din urmă, tricolorele au înscris în ultimul minut și și-au asigurat victoria.

În cea de-a doua repriză, la scorul de 16-14, antrenorul Tomas Ryde a solicitat time-out, iar Cristina Neagu, aflată pe bancă, a dat indicațiile în locul său.

La final, tehnicianul s-a declarat mulțumit de victorie.

Până la urmă sunt mulţumit de victorie. Nu am făcut cel mai bun joc al nostru, dar cred că echipa Kazahstanului a luptat mult şi s-a apărat foarte bine în repriza a doua.

Am vrut să odihnesc nişte jucătoare azi pentru că vom juca din nou mâine. După această luptă, sunt fericit că am câştigat şi ne vom concentra pe următorul meci. Ştim că meciul de mâine va fi foarte dificil. Trebuia să o odihnim pe Cristina. Crina a jucat prea mult, dar aveam nevoie de ea. Poate trebuia să o odihnesc pentru mâine, dar am nevoie de ea în defensivă să blocheze loviturile„, a spus Ryde.