Thierry van Cleemput nemulțumit de jocul practicat de Simona Halep în meciul cu Julia Goerges

Articol de Realitatea Sportivă null - Publicat vineri, 15 februarie 2019, ora 10:53,
Cleemput
Cleemput

După o confruntare de 2 ore și 3 minute împotriva Juliei Goerges, Simona Halep a ajuns în semifinalele turneului de la Doha, dar antrenorul său a părut nemulțumit de joc, scrie presa din Polonia.

După ce a trecut în două seturi 7-6, 7-6 de Julia Goerges, Simona Halep s-a calificat în semifinalele turnelui de la Doha, primul turneu în care a însoțit-o noul său antrenor Thierry van Cleemput.

Antrenorul fostului lider mondial nu a fost încântat de jocul elevei, scrie presa poloneză.

„Jocul Simonei Halep a fost urmărit cu atenție de noul antrenor, Thierry van Cleemput. Acesta nu a fost încântat de ce a văzut. Mai mereu a gesticulat și a dat nemulțumit din cap”, scriu cei de la Przeglad Sportowy.

Imagini pentru Thierry van Cleemput

„Jucătoarea din Constanța a fost foarte instabilă, după meciul din Fed Cup, de la Ostrava. Joi a început ca o tornadă, a condus cu 4-0 în primul set, dar apoi, inexplicabil, i-a oferit adversarei șansa să întoarcă setul.

În setul doi, a fost condusă mai mereu, dar a reușit break-ul în ultima clipă. A revenit de la 3-5 la 6-5 și a părut în control. Dar, s-a ajuns din nou în tie-break, unde Goerges a avut 6-4 și a irosit două mingi de set. Câteva momente mai târziu, Simona se bucura de victorie”,  au mai scris jurnaliștii polonezi.

Meciul dintre Simona Halep și Elina Svitolina, din semifinalele de la Doha, se va disputa astăzi, de la ora 15:30, și va fi transmis de Digi Sport 1.

În cealaltă semifinală de la Doha, Angelique Kerber va juca împotriva Elisei Mertens.