Teja a debutat cu victorie! Puncte de aur pentru Voluntari, la Clinceni

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat sâmbătă, 01 februarie 2020, ora 15:12,
Mihai Teja
Mihai Teja

Mihai Teja a debutat cu victorie pe banca echipei FC Voluntari, 2-1, în deplasare cu Academica Clinceni.

FC Voluntari e abia la a doua victorie în acest sezon, după 23 de etape! Gazdele au deschis scorul în minutul 8, prin golul marcat de Șut.

Viitorul a egalat repede. În minutul 12, fostul mijlocaș petrolist Pablo de Lucas a reușit o pasă lungă, peste apărare, iar Simonovski a preluat bine și a înscris pentru 1-1.

Academica Clinceni a avut șansa să preia conducerea, însă Cebotaru a ratat penalty-ul primit în minutul 24.

Meciul s-a decis tot din lovitură de pedeasă.

FC Voluntari a avut penalty în minutul 56, iar Căpățână a tras precis și a stabilit scorul final.

Echipa antrenată de Mihai Teja e ultima în clasament, cu 11 puncte, departe de Clinceni, echipa aflată pe penultima poziție, cu 20 de puncte.

Echipele de start:

Clinceni: Vâlceanu – V. Achim, A. Albu, Patriche,  P. Pîrvulescu – E. Cebotaru, Ventura – Merloi, A. Șut, Buziuc – Vojtus
Rezerve: Miguel Santos – Dobrescu, R. Ion, Al. Popescu, Munoz, Kontoes, Ndongala
Antrenor: Ilie Poenaru

Voluntari: Cojocaru – Struna, Pașcanu, Armaș, Kocic – Gorobsov, Pablo de Lucas – Sanoh, Căpătînă, Mățan – Simonovski
Rezerve: Rîmniceanu – Belu Iordache, Fl. Achim, I. Gheorghe, Eric, V. Morar, Țîră
Antrenor: Mihai Teja

Arbitri: Cătălin Popa – Daniel Mitruți, Andrei Constantinescu