Tecău și Rojer, eliminați în sferturi la Wimbledon! Au ratat cinci mingi de meci

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat marți, 09 iulie 2019, ora 21:45,
horia-tecău
horia-tecău

Înfrângere dramatică pentru Horia Tecău și Jean-Julien Rojer la Wimbledon! Românul și olandezul au ratat cinci șanse de a se califica în semifinale în meciul împotriva columbienilor Juan-Sebastian Cabal și Robert Farah.

Cabal și Farah s-au impus în cinci seturi, după patru ore și jumătate de joc, scor 6-4, 3-6, 6-7 (8), 6-4, 11-9.

În setul decisiv, Tecău și Rojer au irosit cinci mingi de meci, în game-urile 12 și 14.

Românul și olandezul au fructificat doar una dintre cele 18 oportunități de break avute. În rest, statistica e de partea columbienilor, care au reușit mai multe lovituri câștigătoare (raport 35-24) și au comis mai puține erori neforțate (8-16).

Echipele de dublu Horia Tecău/Jean-Julien Rojer și Juan-Sebastian Cabal/Robert Farah au avut mereu confruntări echilibrate. Bilanțul întâlnirilor directe este acum 5-4 pentru Horia și Jean-Julien.

Horia Tecău (34 de ani) și Jean-Julien Rojer (37 de ani) au câștigat turneul de la Wimbledon în 2015.

calificarerobert farahjean-julien rojerwimbledonsemifinalejuan-sebastian cabalhoria tecăusferturirojertecău