Tactica a făcut diferența! Simeone a triumfat în fața lui Klopp

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat miercuri, 19 februarie 2020, ora 00:55,
Atletico-Madrid-1

Atletico Madrid a învins Liverpool, scor 1-0, marţi, în optimile de finală ale Ligii Campionilor. Saul Niguez a marcat singurul gol al meciului.

Disciplina tactică i-a permis lui Atletico să-i blocheze pe jucătorii lui Liverpool, care traversează o perioadă foarte bună în Premier League. Singurul gol al meciului a venit foarte rapid. Saul marca în minutul 4, după un corner al spaniolilor.

După marcarea golului, Atletico s-a retras și a încercat să mai lovească doar pe contraatac. În ciuda presingului pe care l-a făcut, Liverpool nu a reușit să trimită nicio minge pe spațiul porții apărate de Oblak în prima repriză.

Fotbaliștii lui Klopp au continuat să pună presiune pe apărarea madrilenilor și în repriza secundă, iar Salah a trecut pe lângă egalare, însă lovitura de cap a acestuia nu l-a putut învinge pe Oblak. S-a încheiat 1-0, iar Atletico are prima șansă la calificarea în sferturile de finală ale Ligii Campionilor.

Returul are loc în Anglia, pe 11 martie.