Svitolina, șocată după accidentarea Mihaelei Buzărnescu: „E cea mai gravă pe care am văzut-o!”

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat joi, 09 august 2018, ora 08:57,
Buzarnescu scaun rotile

Mihaela Buzărnescu a fost nevoită să abandoneze meciul cu Elina Svitolina în setul decisiv! Românca s-a accidentat la gleznă și nu a mai putut continua. Svitolina s-a declarat șocată, după meci, de cele întâmplate.

Jucătoarea din Ucraina a venit imediat să o ajute pe Mihaela, după ce și-a dat seama că accidentarea e destul de gravă. Pe contul său de Twitter, Svitolina i-a urcat Mihaelei recuperare rapidă.

La conferința de presă, Svitolina s-a declarat șocată.

”A plouat, dar nu cred că  s-a accidentat din cauză că a alunecat. Și-a sucit glezna.  Am fost șocată să văd că o doare atât de tare. Nu știam ce să fac. E cea mai gravă accidentare pe care am văzut-o în carieră. Glezna se umfla și se înroșea”, a spus Svitolina.

Din ultimele informații, se pare că Buzărnescu nu a suferit fractură.

În setul decisiv, la scorul de 4-3 pentru Svitolina, Mihaela Buzărnescu a abandonat din cauza accidentării la gleznă.

Svitolina luase primul set, scor 6-3, însă Mihaela a revenit formidabil, în stilul caracteristic, reușind să egaleze situația, după ce a câștigat setul al doilea cu 7-6(5).