Surpriză uriașă în Cupa Italiei! Favorita a fost eliminată!

Articol de Realitatea Sportivă null - Publicat joi, 31 ianuarie 2019, ora 13:16,
atalanta-juventus-cupa-italiei

Partida dintre Atalanta și Juventus de pe ” Atleti Azzurri” din Bergamo a oferit surpriza serii în Coppa Italia.

Deținătoarea celor mai multe cupe ale Italiei și totodată câștigătoarea ultimelor 4 ediții ale acestei competiții, Juventus Torino, a fost eliminată fără drept de apel de Atalanta în sferturi. Juventinii porneau ca mari favoriți în această partidă și totodată la câștigarea unui nou trofeu.

Juventus a intrat prea relaxată în teren, iar cei de la Atalanta au simțit acest lucru, amenințând poarta apărată de Szczesny încă din minutul 6 prin Marten de Roon.

Torinezii au încercat să își impună jocul și totodată plusul de valoare, dar în afară de câteva schimburi de pase, nu au reușit nimic notabil.

În minutul 37, Castagne a deschis scorul pentru Atalanta,  urmând ca, două minunte mai târziu, Duvan Zapata să înscrie pentru la 2-0, stablind scorul pauzei.

Juventus nu a trimis nici măcar un șut spre poartă în prima repriză!

În partea a doua, Juve nu a îmbunătățit nimic în joc, aceleași schimburi de pase, același joc de posesie, fără a-i pune probleme lui Berisha.

Allegri a forțat, i-a trimis în teren pe Douglas Costa și Miralem Pjanic, dar nu au reușit să aducă un plus în jocul echipei.

Mai mult decât atât, în minutul 86, Duvan Zapata a reușit dubla și toate emoțiile calificării s-au risipit pentru Atalanta .

Portughezul Cristiano Ronaldo a jucat toate cele 90 de minute pentru torinezi, dar jocul său a fost la fel de slab ca cel al echipei.

A fost cea mai slabă partidă a starului portughez de la venirea la Juventus, iar CR7 și compania părăsesc competiția după un 3-0 meritat din toate punctele de vedere pentru Atalanta.

Atalanta o va întalni în semifinale pe Fiorentina, iar în cealaltă semifinală Milan va juca împotriva câștigatoarei dintre Lazio și Inter.