Surpriză la San Luis Potosi! Anca Todoni a învins o jucătoare aflată cu 170 de locuri mai sus în ierarhia WTA

Articol de Gabriel Ion - Publicat miercuri, 27 martie 2024, ora 11:59,
Anca Todoni
Anca Todoni

Jucătoarea română de tenis Anca Todoni a reuşit o victorie spectaculoasă împotriva spaniolei Sara Sorribes Tormo, în primul tu la San Luis Potosi (Mexic).

Anca Todoni a trecut după 4 ore și 16 minute de Sara Sorribes Tormo

Românca se află pe locul 226 WTA, motiv pentru care a trecut prin calificări, spre deosebire de adversara ei, care a fost a desemnată a treia favorită, fiind pe poziția 52 în clasamentul mondial.

Todoni s-a impus în primul tur cu 5-7, 7-5, 7-6 (5), meciul durând 4 ore și 16 minute. În setul secund, Todoni s-a văzut condusă cu 0-2, dar a întors rezultatul la 3-2, iar la 6-5 a realizat break-ul prin care a dus partida în decisiv.

Tot Soribes Tormo a condus ostilitățile în prima parte a setului, având 3-1 și 4-2. În acel moment, însă, Todoni a trecut la atac.

Românca a pus 5-4 în dreptul ei pe tabelă, iar în game-ul următor a ratat o minge de meci pe serviciul adversarei.

S-a ajuns în tie-break, în care ambele jucătoare au fost trădate de serviciu. Avantajul Ancăi a fost că a realizat un mini-break mai mult decât adversara, 4, față de 3, iar la 6-4 a convertit în punct a doua minge de meci.

Acest succes îi aduce româncei 21 de puncte WTA. Todoni va juca pentru un loc în sferturi cu argentinianca Julia Riera (119 WTA), care a învins-o pe italianca Nuria Brancaccio (243 WTA, venită din calificări) cu 6-4, 6-3.