VIDEO Surpriză imensă! Rusia elimină Spania și e în sferturile Campionatului Mondial

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat duminică, 01 iulie 2018, ora 19:47,
Spania Rusia

După Argentina, Germania și Portugalia, Spania a părăsit și ea Campionatul Mondial! Rușii au produs surpriza, trecând de iberici în urma loviturilor de departajare (4-3).

A fost 1-1 după 120 de minute. Autogolul lui Ignashevich a adus Spania în avantaj, însă Dzyuba a egalat pe finalul primei reprize, din penalty. A fost singura șansă de gol a Rusiei din acest meci, în care Spania a avut mai mult de 1.000 de pase.

S-a ajuns la loviturile de departajare, acolo unde ibericii au ratat de două ori, prin Koke și Iago Aspas, rușii transformând de fiecare dată.

De la căderea Uniunii Sovietice, Rusia e în premieră în sferturile unui Campionat Mondial.

ECHIPELE:

Spania: De Gea – Nacho (Carvajal ’70), Pique, Sergio Ramos, Alba – Koke, Busquets – D. Silva (Iniesta ’67), Isco, Asensio (Rodrigo ‘104) – Diego Costa (Aspas ’80)

Selecţioner: Fernando Hierro

Rusia: Akinfeïev – M. Fernandes, Kutepov, Ignaşevici, Koudriaşov, Jirkov (Granat ’46) – Samedov (Cerişev ’61), Zobnin, Kuziaev (Erohin ’97) – Dziuba (Smolov ’65), Golovin

Selecţioner: Stanislav Cherchesov