VIDEO | Șumudică începe sezonul cu o înfrângere! Reacția antrenorului: „Vreau să fim lăsați să jucăm”

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat duminică, 13 septembrie 2020, ora 13:29,
MARIUS ȘUMUDICĂ

Gaziantep, echipa pregătită de Marius Șumudică a pierdut, ieri, scor 3-1, în fața formației Galatasaray, în prima etapă din campionatul Turciei. Tehnicianul român a luat foc la conferința de presă.

Galatasaray a condus cu 3-0 încă de la pauza meciului, Gaziantep a înscris golul de onoare în partea secundă, stabilind totodată scorul final. Alexandru Maxim a fost titular la formația turcă, în timp ce Alin Toşca nu a fost nici măcar în lot.

La finalul partidei, Șumudică s-a arătat extrem de nemulțumit de arbitraj, reproşându-i centralului mai multe faze pe care le-a judecat greșit.

„E evident ce se va întâmpla dacă vorbesc despre asta. Eu nu îmi amintesc să fi câștigat vreun meci când am fost ajutat. Astăzi a fost ca un meci de baschet, pur și simplu nu pot spune nimic despre maniera de arbitraj. Când ne atingeam adversarii, fluiera imediat.

În prima repriză s-a uitat 3 minute la VAR, dar a dat un singur minut de prelungire. În repriza secundă, cu multe pauze, goluri, schimbări, a prelungit 4 minute. Eu vreau doar să fim lăsați să jucăm, echipa mea nu are nevoie de altceva, a declarat Șumudică la conferința de presă.

„Șumi” a transmis că are nevoie de întăriri pentru a rezista în acest sezon complicat.

„Cred că e foarte ușor să câștigi așa, e foarte ușor să joci în condițiile astea. S-a acordat un penalty împotriva noastră la un fault inexistent. Nu știu ce au analizat. Dintr-odată ne-am văzut conduși cu 1-0. Apoi au fost și câteva greșeli ale elevilor mei, dar e de înțeles, a fost primul meci.

Am doar 16 jucători în lot, sunt jucători care au devenit liber. Avem nevoie de transferuri, de jucători cu calitate. Trebuie să fim însă atenți, să selectăm cu grijă. Nu avem puterea financiară să aruncăm cu banii, dar va trebui să cheltuim dacă vrem să aducem jucători buni, care să intre direct titulari„, a spus Marius Șumudică după încheierea meciului.

Pentru echipa lui Marius Șumudică urmează meciul cu Karagumruk, din etapa a doua a Super Lig, duminică, 20 septembrie.