Șumudică îi critică dur pe suporterii naționalei: ”Ne fac probleme. Unii vin să mănânce popcorn”

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat luni, 09 septembrie 2019, ora 13:39,
MARIUS ȘUMUDICĂ

Marius Șumudică i-a criticat pe suporterii naționalei după meciul cu Malta.

În primele minute ale partidei România – Malta, scor 1-0, o parte din fanii echipei naționale au scandat lozinci xenofobe.

Șumudică este de părere că comportamentul acestora este inadmisibil, iar suporterii țin cu România doar atunci când câștigă. Tehnicianul român crede că fanii nu împing echipa națională spre victorie, ci doar vin la ”spectacol”. De asemenea, ”Șumi” i-a împărțit în două categori: cei care vin cu familia să mănânce popcorn și cei care fac probleme.

„Am văzut meciul Turcia – Andorra, s-au chinuit incredibil. Știți ce s-a întâmplat până în minutul 90? A urlat stadionul, nu am auzit o huiduială! Nimeni nu a început să huiduie. Tot stadionul i-a împins de la spate. Să spunem și asta, cu toată stimă pentru suporterii români, noi avem spectatori de rezultat. Noi avem spectatori care vin cu familia să mănânce popcorn sau ultrașii care ne fac probleme și își insultă adversarii din campionat.

Au fost cu Spania 60.000 de spectatori, dar ei sunt la spectacol, dar nu îi împing de la spate. Păi duceți-va în Regie când joacă Rapidul, să vedeți cum îi împing de la spate” a declarat Marius Șumudică pentru ProX.