VIDEO | Suedia a debutat cu o victorie la Cupa Mondială, grație sistemului VAR

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat luni, 18 iunie 2018, ora 17:04,
Suedia-Coreea de Sud

Suedia a învins Coreea de Sud cu 1-0 în meciul de debut al celor două echipe naționale la Cupa Mondială din Rusia. Andreas Granqvist a înscris în minutul 65, dintr-un penalty acordat cu ajutorul sistemului VAR.

Suedezii au dominat partida și și-au creat 15 ocazii de gol. De cealaltă parte, sud-coreenii nu au trimis niciun șut pe spațiul porții adverse.

Momentul decisiv a venit în minutul 63, când arbitrul Joel Aguilar din Salvador nu a dat penalty la o intrare prin alunecare a lui Kim Min-Woo la Claeson. Ulterior, jocul a fost oprit pentru arbitraj video, iar Suedia a primit în mod corect lovitură de la 11 metri, după vizionarea reluărilor TV.

Suedia a înscris la o ediție a Cupei Mondiale după o pauză de 12 ani. În 2006, Henrik Larsson marca împotriva Angliei.

Totodată, este prima victorie înregistrată de Suedia în meciul de deschidere la Cupa Mondială după 1958.

Peste 10.000 de spectatori suedezi s-au aflat în tribunele arenei din Novgorod. Sud-coreenii au fost doar 5.000.

Suedia: Olsen- Lustig, Jansson, Granqvist, Augustinsson- Claesson, Larsson (Svensson 81′), Ekdal (Hiljemark 71′), Forsberg- Berg, Toivonen (Thelin 77′). Selecționer: Janne Andersson.

Coreea de Sud: Cho Hyun-Woo – Lee Yong, Jang Hyun-Soo, Kim Young-Gwon, Park Joo-Ho (Kim Min-Woo 28′) – Lee Jae-Sung, Ki Sung-yueng, Koo Ja-Cheol (Lee Seung-Woo 72′) – Hwang Hee-Chan, Lee Seung-Woo (Jung Woo-Young 66′), Son Heung-Min. Selecționer: Shin Tae-yong.

În clasamentul Grupei F, Suedia și Mexic au câte 3 puncte, iar Germania și Coreea de Sud nu au niciun punct.

În seria următoare de meciuri, Germania întâlnește Suedia, iar Coreea de Sud va juca împotriva Mexicului.