Stoican a lăsat în urmă eșecul cu UTA. „Am demonstrat că suntem o echipă foarte bună”

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat duminică, 18 august 2019, ora 16:53,

A fost spectacol la Călărași! Petrolul Ploiești a învins Dunărea cu 3-1, într-un meci cu reușite de senzație. Antrenorul ‘lupilor galbeni’, Flavius Stoican, a declarat că Petrolul trebuie să promoveze în Liga 1, pentru că are jucători de calitate.

Sergiu Arnăutu a deschis scorul în minutul 14, după pasa genială a lui Marinescu.

În minutul 30, Sergiu Arnăutu a executat superb o lovitură liberă de la 25 de metri, lateral stânga.

Scorul a devenit 3-0 în minutul 56, după reușita lui Alexandru Zaharia.

Dunărea Călărași a înscris golul de onoare în minutul 89, prin Ciprian Gliga, care a șutat la vinclu.

Am vrut să demonstrăm că meciul cu UTA a fost un accident. Și cu UTA am controlat jocul, am fost echipa care a dominat de la început până la sfârșit, dar n-a fost să fie. Astăzi am întâlnit o echipă experimentată, cu jucători de calitate… mă refer în primul rând la Bawab, un jucător care poate face diferența. Am întâlnit o echipă bine organizată, cu un antrenor experimentat, o echipă care este greu de bătut.

Am demonstrat că suntem o echipă foarte bună! Arnăutu este un jucător care își face simțită prezența pe teren. Și nu numai la meciul de astăzi. Vreau mult mai mult, să nu ne mulțumim doar cu atât, pentru că avem jucători care au calitate.

Jucăm în deplasare cu Farul, este un meci deschis oricărui rezultat. Este o echipă care joacă fotbal, au un antrenor care vrea să demonstreze. E o echipă care și-a anunțat intențiile de promovare, dar noi vrem să ne impunem de la bun început, să dominăm indiferent de meci. Nu este o presiune din partea publicului gazdă, este normal să ne impunem.

Orașul ține cu această echipă, își dorește o promovare și știm de ce am venit aici. Am văzut la 3-0 există o automulțumire și o delăsare. Nu-mi convine când nu suntem concentrați pe toată durata meciului. Vreau mult mai mult„, a spus Flavius Stoican la DigiSport.