Steaua, în finala Ligii Naționale de Baschet Masculin

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat miercuri, 30 mai 2018, ora 21:17,
Steaua U Cluj

Steaua Eximbank București s-a calificat în finala Ligii Naționale de Baschet Masculin, după ce a câștigat cu 76-72 meciul decisiv cu U BT Cluj-Napoca, scriu colegii de la Realitatea de Cluj.

Oaspeții au început tare partida și în prima repriză au condus chiar și la 10 puncte. În sfertul doi al partidei, clujenii au revenit în joc și repriza s-a încheiat cu un dezavantaj de trei puncte pentru U BT (35-38).

Runkauskas, omul decisiv

Calificarea s-a decis în cele din urmă la 72-72, când Runkauskas a ratat o liberă, iar Luka Lapornik a recuperat ofensiv și i-a pasat lituanianului, care a fost decisiv de la trei puncte. Chiar dacă au avut 17 secunde pentru a egala, schema de atac a clujenilor nu a ieșit, Miha Lapornik a ratat, iar steliștii s-au calificat în finală cu scorul de 72-76.

În finală, Steaua o va întâlni pe CSM Oradea, în timp ce U BT are meci cu CSU Sibiu.