Stanciu şi Chipciu au ratat penalty-uri în acelaşi meci

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat miercuri, 28 noiembrie 2018, ora 20:16,
Stanciu-Sparta Praga

Sparta Praga s-a calificat cu emoţii în sferturile de finală ale Cupei Cehiei. Echipa românilor Niţă, Chipciu şi Stanciu a trecut de Opava, locul nouă în campionat, după executarea loviturilor de departajare.

După 120 de minute de joc, scorul a fost egal, 0-0. Sparta s-a impus cu 4-3, însă atât Chipciu, cât şi Stanciu au ratat execuţiile de la punctul cu var.

Florin Niţă a fost rezervă la Sparta, în timp ce Stanciu a purtat banderola de căpitan.

Sparta po penaltovém dramatu postupuje do čtvrtfinále MOL Cupu! Rozhodující penaltu proměnil Martin Frýdek!

Publicată de AC Sparta Praha pe Miercuri, 28 Noiembrie 2018

Pentru Stanciu este al doilea meci consecutiv în care ratează o lovitură de la unsprezece metri. S-a întâmplat și la meciul de campionat cu Jablonec, terminat tot la egalitate, 0-0.

Cifrele românului în actualul sezon sunt însă bune: în 15 meciuri, Stanciu a înscris de patru ori şi a oferit şapte pase decisive.