Stanciu, răsfățatul presei din Cehia! Ce notă a primit mijlocașul după ultimul meci

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat luni, 03 mai 2021, ora 16:10,
Nicolae Stanciu. Foto: Michal Beranek / CNC (Profimedia)

Nicolae Stanciu a fost protagonist în ultima partidă din campionatul Cehiei, partidă ce a adus titlul pentru român și colegii săi.

Deși a intrat abia la pauză, mijlocașul a marcat ultimul gol și a pasat decisiv la un altul în victoria cu Plzen, terminată cu scorul de 5-1 în favoarea noii campioane. De asemenea, Stanciu a pasat decisiv și la un altul. Prestația internaționalului român i-a impresionat pe ceh de la Sport, care l-au acordat nota 9.

„Așa arată un jucător pe care îl poți introduce oricând pe teren! A intrat în repriza a doua și a arătat o poftă mare de joc. I-a pus mingea pe tavă lui Bah, iar apoi a înscris cu un șut la firul ierbii”, a titrat sursa citată.

Nicușor Stanciu a avut o contribuție majoră în acest sezon din liga cehă pentru Slavia Praga, pentru care a marcat 11 goluri și a oferit 5 pase decisive.

Nicolae Stanciu (Profimedia)

Slavia Praga poate reuși eventul în acest sezon dacă trece de rivala Sparta Praga, echipa lui Florin Niță, în semifinalele Cupei Cehiei.