Stanciu promite victoria la Ploiești: ”Ar trebui să nu mai venim la națională dacă nu batem Malta”

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat vineri, 06 septembrie 2019, ora 08:41,
spania romania2

România a pierdut meciul cu Spania, scor 1-2, însă ”tricolorii” sunt cu gândul la următorul meci.

Echipa națională va juca duminică, 8 septembrie, cu Malta, la Ploiești. Partida se va disputa pe stadionul ”Ilie Oană”, arenă cu o capacitate de 15.500 de locuri.

Nicolae Stanciu crede că România are în continuare șanse de calificare. Mijlocașul a explicat că echipa națională trebuie să câștige meciurile de acasă cu Suedia și Norvegia pentru a spera la EURO. De asemenea, fotbalistul Slaviei, este de părere că ”tricolorii” se vor impune fără probleme cu Malta.

„Am avut în ultimele minute două ocazii foarte mari, poate reuşeam să egalăm, să scoatem un punct. Încă mai avem şanse de calificare. Atât timp cât se presupune că Spania şi-ar câştiga toate meciurile şi ar câştiga şi în Suedia, şi în Norvegia, noi trebuie să câştigăm meciurile cu Suedia şi cu Norvegia de acasă, dacă vrem să ne calificăm.

Fără lipsă de respect pentru Malta, nici nu ar trebui să ne gândim la aşa ceva, pentru că, dacă nu batem Malta, atunci ar trebui să ne lăsăm toţi, să nu mai venim la echipa naţională.” a declarat Stanciu după meci.

După meci, Stanciu a dezvăluit că își dorea tricoul lui Sergio Ramos pentru că este fan Real Madrid. Fotbalistul a vorbit cu Andone, jucător care cunoaște limba spaniolă, să îl ajute: ”Nu am făcut schimb de tricouri la finalul partidei. Vorbisem înainte cu Florin Andone, pentru că el vorbeşte spaniolă şi se cunoştea cu Sergio Ramos, să-l întrebe dacă poate să-mi dea tricoul şi doar atât, pentru că sunt fan Real.

I l-a cerut Florin pentru mine. Din ce ştiu, i l-a dat după meci şi nu ştiu la pauză dacă a mai schimbat cineva cu Ramos sau nu” a mai spus mijlocașul român.