VIDEO | Veşti bune pentru Contra! Nicolae Stanciu, dublă pentru Sparta Praga

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat sâmbătă, 22 septembrie 2018, ora 21:45,
STANCIU SPARTA

Nicolae Stanciu a marcat primul gol al meciului dintre Sparta Praga şi Liberec. Internaţionalul român a înscris după o acţiune personală fabuloasă. Tot Stanciu a închis tabela în prelungiri. Niţă şi Chipciu au fost şi ei integralişti la gazde, care au învins Liberec cu 4-1.

Veşti bune pentru Cosmin Contra. Sparta Praga, echipa românilor Niţă, Chipciu şi Stanciu, s-a impus cu 4-1 în duelul cu Liberec din etapa a noua a campionatului ceh. Toţi cei trei internaţionali au fost integralişti, iar Sparta a urcat, cel puţin pentru o seară, pe primul loc în clasament. Stanciu a fost omul meciului: mijlocaşul a deschis scorul după ce a primit o minge de la colţul terenului. Fostul stelist a driblat doi adversari şi a înscris cu un şut sec din interiorul careului. Tot Stanciu a stabilit scorul final în minutul 91.

Stanciu şi-a trecut în cont şi o pasă de gol la a treia reuşită a echipei sale. Românul are trei goluri şi cinci assist-uri în primele nouă etape de campionat.

Niţă, Chipciu şi Stanciu sunt pe lista stranierilor convocaţi de Cosmin Contra pentru dubla cu Lituania şi Serbia din Liga Naţiunilor.

CITEŞTE ŞI: Cosmin Contra a anunțat stranierii convocați pentru ”dubla” cu Lituania și Serbia!