VIDEO | Stadion nou, fotbal vechi! UTA și Voluntari au jucat modest la inaugurarea arenei din Arad

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat vineri, 28 august 2020, ora 23:00,
stadion uta
stadion uta

UTA Arad a remizat pe teren propriu cu FC Voluntari, scor 0-0, în etapa a doua din Liga 1. Noul stadion ‘Francisc Neuman’ a fost inaugurat, dar fără spectatori în tribune.

UTA a fost echipa care și-a creat mai multe ocazii. În minutul 58, Vlad Morar a ratat incredibil din câțiva metri.

Pe final de meci, Voluntari putea să dea lovitură. Căpățână a fost aproape să înscrie în două rânduri: în minutul 88, în urma unui corner, și în minutul 90+2, din lovitură liberă.

A fost o partidă destul de modestă și echilibrată, raportul șuturilor pe poartă fiind 2-2.

Cu o capacitate de 12.700 de locuri, nouă arenă Francisc Neuman din Arad a costat aproximativ 14 milioane euro.

În clasamentul Ligii 1, FC Voluntari a urcat provizoriu pe primul loc, cu o victorie și un egal. UTA are două remize consecutive.