VIDEO | Spectacol la Cupa Mondială! Belgia e în optimi, după o victorie la scor cu Tunisia

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat sâmbătă, 23 iunie 2018, ora 17:17,
Hazard-Lukaku

Belgia a câștigat categoric meciul cu Tunisia, scor 5-2, în grupa G a Cupei Mondiale din Rusia. Eden Hazard și Romelu Lukaku au reușit câte o ‘dublă’ în partida cu cele mai multe goluri de la acest turneu final.

La Moscova, în fața a peste 44.000 de spectatori, Belgia a deschis scorul în minutul 6, în urma unui penalty transformat de către Eden Hazard. Tot căpitanul belgienilor a obţinut lovitură de la 11 metri, după faultul fostului fundaş al Astrei, Syam Ben Youssef.

Romelu Lukaku a dublat avantajul Belgiei în minutul 16, cu un şut perfect la colţul lung.

Tunisia a redus din handicap în minutul 18, după reuşita cu capul a lui Dylan Bronn, în urma centrării lui Wahbi Khazri. Fundașul tunisian joacă în Belgia, la Genk.

Romelu Lukaku a stabilit scorul pauzei, după reușita din minutul 45+3. Atacantul a reușit un lob superb peste portar, după pasa lui Meunier.

Romelu Lukaku a ajuns la şapte goluri la Cupa Mondială și Campionatul European, devenind belgianul cu cele mai multe reuşite la turneele finale. Precedentul record era deţinut de Jan Ceulemans, cu şase reuşite.

Totodată, Lukaku este fotbalistul din Belgia cu cele mai multe goluri la un turneu final, 4. Atacantul lui Manchester United l-a egalat pe Cristiano Ronaldo în topul golgheterilor la Cupa Mondială din Rusia.

În minutul 51Eden Hazard a reușit „dubla”, după ce l-a driblat fără emoţii pe portarul tunisian şi a înscris în poarta goală.

Michy Batshuayi a înscris golul cinci pentru Belgia în minutul 90, în urma unui voleu perfect la colţul lung, după centrarea lui Tielemans.

Wahbi Khazri a stabilit scorul final în minutul 90+3, cu un șut din opt metri la colţul lung, după centrarea lui Nagguez.

Belgia: Courtois – Alderweireld, Boyata, Vertonghen – Meunier, De Bruyne, Witsel, Ferreira Carrasco – Mertens (Tielemans 86′), Lukaku (Fellaini 59′), E. Hazard (Batshuayi 68′). Selecţioner: Roberto Martinez.

Tunisia: Ben Mustapha – Bronn (Nagguez 24′), S. Ben Youssef (Benalouane 41′), Meriah, Maaloul – Sassi (Sliti 59′), Shkiri, Khaoui – F. Ben Youssef, Khazri, Badri. Selecţioner: Nabil Maaloul.

Belgia a reușit să înscrie cinci goluri la o ediție a Cupei Mondiale pentru prima dată în istorie.

În urma acestui rezultat, Belgia este virtual calificată în optimile de finală ale Cupei Mondiale. Tot în grupa G, Anglia și Panama se vor înfrunta duminică.