Spectacol cu 4 goluri la Giurgiu! Penalty și eliminare la Astra – FC Botoșani

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat sâmbătă, 13 iulie 2019, ora 19:20,
botosani croitorujpg

Astra și FC Botoșani au remizat, 2-2, într-un meci spectaculos în care Dan Alexa și Marius Croitoru au debutat pe bancile celor două echipe.

FC Botoșani a condus cu 2-0 la Giurgiu, Moldovenii au deschis scorul dintr-un penalty acordat în ur,a unui fault la Golofca, în minutul 20.

Lovitura de pedeapsă a fost transformată de Rodriguez (21).

În doar cinci minute, oapseții au marcat din nou. Ongenda (26) a executat perfect o lovitură liberă.

Astra a redus din diferență până la pauză. Valentin Gheorghe a înscris cu capul, în minutul 41.

Botoșaniul a avut șansa să se despindă din nou în minutul 54, dar Corban, scăpat singur cu portarul, nu a reușit să-l învingă pe Lazar.

În schimb, moldovenii au rămas în inferioritate numerică, după ce Patache a fost eliminat în urma unui fault dur (72).

Și, imediat, au încasat golul prin care Astra a egalat, înscris de Tiram (73).