Sorin Cârțu, optimist înaintea derby-ului cu FCSB: ”Avem mari speranţe”

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat miercuri, 27 martie 2019, ora 22:52,
cartu-craiova

FCSB și Universitatea Craiova se vor întâlni duminică, 31 martie, pe Arena Națională!

Ultimul derby dintre cele două formații s-a încheiat cu victoria FCSB-ului, scor 3-2. Chiar dacă formația din Capitală a învins atunci, oltenii se află peste roș-albaștrii în clasament.

Golgheterul Craiovei, Elvir Koljic, s-a accidentat în victoria Bosniei contra Armeniei, scor 2-1, în preliminariile EURO 2020. Atacantul l-a înlocuit pe superstarul Romei, Edin Dzeko, în minutul 87, dar după doar trei minute a cerut intervenția medicilor din cauza unei dureri la coapsă.

Președintele Universității Craiova a vorbit despre accidentarea lui Koljic și a explicat ce așteptări are de la derby-ul cu FCSB de duminică: ”Da, Koljic are întindere, vă daţi seama că în sezonul ăsta mai sunt minim 10 meciuri. Atârnă greu acest handicap, mai ales că e o săptămână foarte condensată cu meciuri cu Steaua, Viitorul şi CFR. Dar, mai sunt şi alţi atacanţi: Fortes, Cristea, Nuno Rocha, chiar şi Drăghici. Plus puştiul ăsta Mihăilă, în care noi avem mari speranţe. Koljic este o pierdere dar avem cu ce să o înlocuim. Gândul nostru pentru meciul cu Steaua este minim să nu pierdem. Mai ales că dacă ai un rezultat pozitiv te poate înscrie pe o traictorie aşa, învingătoare.” a declarat Sorin Cârțu pentru Telekom Sport.