Sorin Cârțu nu este îngrijorat de situaţia Craiovei: „Sunt destule meciuri! Avem timp să recuperăm”

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat marți, 19 ianuarie 2021, ora 18:31,
Sorin Cârțu
Sorin Cârțu

Meciul dintre Astra şi Universitatea Craiova, din etapa a 17-a a Ligii 1, disputat la Giurgiu, s-a terminat la egalitate, scor 1-1!

Golurile partidei au fost marcate de Hugo Sousa, pentru Astra în minutul 16, în timp ce pentru olteni a egalat Alex Cicâldău în minutul 45+3, după un şut fabulos din marginea careului de 16 metri.

Formația condusă de Corneliu Papură nu a reușit să câștige în acest an și a ajuns la trei egaluri consecutive.

Sorin Cârțu, președintele clubului Universitatea Craiova, nu este îngrijorat de parcursul echipei din Bănie și spune că mai sunt destule meciuri până se va definitiva clasamentul. „Sorinaccio” nu știe dacă patronul Mihai Rotaru mai are de gând să aducă întăriri pentru Corneliu Papură.

„Pierdem puțin teren, dar mai e timp, sunt destule meciuri până se va definitiva podiumul. Ai timp să mai îndrepți din ceea ce nu îți iese la un moment dat din ceea ce îți propui.

Lui Mamut poate îi trebuie ceva mai mult timp până se acomodează, până învață relațiile de joc cu colegii. I s-a achitat clauza de împrumut și i s-a oferit un contract. Mai așteptăm, să vedem.

Dacă așa a promis patronul, probabil că se vor face transferuri. Acum e prin Maldvie. Are nevoie de relaxare după ce a pătimit cu COVID-ul” a declarat Sorin Cârțu pentru Digi Sport.

Universitatea Craiova se află acum pe locul 3 în Liga 1, cu 34 de puncte strânse din 17 jocuri disputate în actualul sezon. În următoarea etapă, ”juveții” vor avea un duel de foc pe teren propriu cu formația condusă de Mircea Rednic, Viitorul Constanța.