Sorin Cârțu, atac devastator la adresa arbitrului „central”, după egalul cu Botoșani. Ce spune despre lupta la titlu

Articol de Vlad Ciotoran - Publicat joi, 22 aprilie 2021, ora 12:37,
Sorin Cârțu
Sorin Cârțu

CS Universitatea Craiova a terminat la egalitate cu FC Botoşani, scor 1-1, miercuri seara, pe teren propriu, într-o partidă din etapa a doua a fazei play-off a Ligii I, iar Sorin Cârțu, președintele Universității Craiova, a acuzat maniera de arbitraj.

Oficialul echipei oltene susține că centralul Radu Petrescu trebuia să dicteze două lovituri de la 11 metri. Craiovaa solicitat penalty în minutul 13, la un duel între fundaşul Andrei Chindriş şi atacantul Ivan Mamut, dar și în finalul partidei.

Se ştia că parcursul nostru în play-off trebuia să fie fără greşeală, aproape numai cu victorii. Jocul nostru din prima repriză nu a fost foarte bun, dar au fost şi faze litigioase. Din punctul meu de vedere, faza cu Cîmpanu, când el dă cu capul şi e lovit şi de Chindriş şi de Seroni cred că poate fi dat penaly.

În repriza a doua am văzut o evoluţie mult mai bună a echipei noastre, în special până în minutul 65, când a fost o presiune din partea băieţilor şi am forţat egalarea. Au fost nişte ocazii super, pe care le-am ratat. A venit şi golul şi am avut o evoluţie mai aproape de ce ne dorim.

Îmi asum afirmaţia pe care o fac: am avut penalty în minutul 94, la Vlădoiu!, a declarat Sorin Cârțu, la Look Sport.

Echipa pregătită de grecul Marinos Ouzounidis ocupă locul 3, în play-off, cu 31 de puncte. Lider este CFR Cluj, cu 38 de puncte, iar FCSB ocupă poziția secundă, cu 36 de puncte, dar și cu un meci mai puțin disputat. Sorin Cârțu spune că CS Universitatea Criova mai are șanse la titlu.

Pe Ouzounidis l-am văzut foarte supărat şi e normal să fie supărat după tot ce s-a întâmplat acolo, cu numărul de faulturi făcute împotriva noastră. Trebuie să jucăm în continuare şi să ne gândim că putem să recuperăm handicapul.

Ăsta trebuie să fie primul gând al echipei, că nu e totul pierdut. Am mai făcut nişte calcule şi trebuie să avem șase victorii şi patru egaluri pentru câştigarea titlului, indiferent cu cine le obţinem.

Sunt partidele directe în care poţi să reglezi multe. Vin meciurile cu CFR şi FCSB şi asta trebuie să ne preocupe. Din socotelile făcute, cu trei-patru egaluri şi 6-7 victorii avem şanse la titlu. Orice rezultat în afară de înfrângere poate fi util. Echipa a arătat potenţial„, a mai spus Sorin Cârțu.