Sorana Cîrstea s-a calificat în sferturile de finală ale turneului de la Nurnberg

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat miercuri, 23 mai 2018, ora 19:48,
Sorana2
Sorana2

Sorana Cîrstea (locul 45 în clasamentul mondial) a câștigat meciul cu americanca Madison Brengle (99 WTA), scor 6-3, 3-6, 6-3, în optimile de finală ale turneului pe zgură de la Nurnberg.

Partida a durat o oră și 46 de minute. În setul decisiv, Cîrstea a condus cu 4-1, dar Brengle s-a apropiat la un singur game diferență. Românca a făcut apoi două game-uri foarte bune și a închis meciul.

Nu mai puțin de 15 break-uri s-au înregistrat în această confruntare: opt ale româncei, șapte ale americancei. Ambele jucătoare au avut probleme mari în special în privința serviciului doi.

În sferturile de finală ale competiției din Germania, Sorana Cîrstea (28 de ani) va juca împotriva învingătoarei din partida Iulia Putințeva (Kazahstan, locul 93 WTA) – Alison Riske (SUA, 105 WTA).

Pentru parcursul de până acum la Nurnberg, – cea mai bună performanță din acest an în circuit – Sorana și-a asigurat 60 de puncte WTA și un cec în valoare de 4.980 de euro.