Sorana Cîrstea, în sferturile de finală ale turneului de la București

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat vineri, 20 iulie 2018, ora 08:55,
Sorana Cirstea

Sorana Cîrstea (locul 57 WTA) a câștigat meciul împotriva belgiencei Maryna Zanevska (locul 166 WTA), scor 6-2, 7-5, în optimile de finală ale turneului BRD Bucharest Open.

Partida a durat o oră și 16 minute, a început joi seară și s-a terminat după miezul nopții. Mai multe reprize de ploaie au afectat programul turneului.

Sorana a cedat serviciul de trei ori și a reușit șase break-uri. Cîrstea a fost condusă pe tabelă doar în debutul setului doi, când Zanevska a avut 3-1.

Românca a dictat ritmul jocului, punându-și în valoare stilul agresiv și loviturile explozive.

În faza sferturilor de finală, Sorana Cîrstea (28 de ani) va juca împotriva letonei Anastasija Sevastova (28 de ani, locul 22 WTA), principala favorită a competiției. Cîrstea conduce cu 2-1 la întâlnirile directe, toate pe suprafețe rapide.

Nu a fost o zi ușoară. Așa e în tenis, asta e frumusețea sportului. Cine se adaptează mai rapid la condiții e mai bun și reușește să câștige. Sunt foarte fericită acum. Mi-am făcut jocul cu care sunt obișnuită și am avut încredere, chiar dacă am mai făcut greșeli. Este un avantaj să joc acasă și să am parte de atâta susținere. Le mulțumesc spectatorilor care au rămas până târziu în noapte și părinților copiilor de mingi pentru că i-au lăsat aici. O cunosc foarte bine pe Sevastova, e de aceeași vârstă cu mine. Chiar i-am urmărit ultimul meci de aici. Sper să joc bine și să câștig„, a spus românca după victoria din optimi.

Sorana Cîrstea s-a calificat în premieră în sferturile de finală ale turneului de la București este una dintre cele două românce rămase în competiția de simplu, alături de Mihaela Buzărnescu.

Pentru parcursul de până acum la BRD Bucharest Open, Sorana Cîrstea și-a asigurat 60 de puncte în clasamentul mondial și 5.900 de dolari.

Sorana Cîrstea a câștigat un singur turneu WTA la simplu în carieră, în 2008, la Tașkent.

sferturi de finalaturneubrd bucharest opencîrsteabucurestimaryna zanevskasorana cirstea