ȘOCUL zilei la Australian Open! Simona Halep a scăpat de o adversară importantă

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat duminică, 20 ianuarie 2019, ora 10:34,
Kerber
Kerber

Angelique Kerber (2 WTA) a fost eliminată în optimi la Australian Open de Danielle Collins (35 WTA)!

Collins s-a impus în faţa jucătoarei din Germania cu scorul de 6-0, 6-2. Ea a eliminat-o în doar 56 de minute de joc!

Performanţa este uriașă pentru Collins, pentru că ea a debutat pe tabloul de la AO 2019 fără vreo victorie în carieră la turneele de Mare Şlem. În sferturi, americanca va juca cu învingătoarea meciului dintre Sloane Stephens (5 WTA) şi Anastasia Pavliucenkova (44 WTA).

Tot în optimi, Maria Sharapova (30 WTA) a pierdut în trei seturi meciul cu Ashleigh Barty (15 WTA). Scorul a fost de 6-4, 1-6, 4-6, iar meciul a durat 2 ore și 35 de minute. Rusoaica o eliminase pe Caroline Wozniacki turul trect.

Simona Halep o va întâlni pe Venus Williams în optimi la Australian Open, luni dimineață, de la 10:00 (ora României)!