Simona, nominalizată la titlul de ”Jucătoarea anului”. Cu cine se luptă sportiva româncă pentru marele premiu

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat joi, 21 noiembrie 2019, ora 11:03,
simona-wimbledon

Simona Halep, locul 4 mondial, a fost nominalizată de WTA pentru titlul de ”Jucătoarea Anului 2019”.

Sportiva româncă se va lupta pentru ultimul mare premiu al anului cu Bianca Andreescu, Ashleigh Barty, Naomi Osaka si Karolina Pliskova.

În acest an, ”Super-Simo” a realizat una dintre cele mai mari performanțe ale carierei: a câștigat titlul la Wimbledon, după o finală perfectă împotriva Serenei Williams.

Ashleigh Barty, 1 WTA, are cele mai mari șanse să devină ”Jucătoarea Anului”. Sportiva din Australia a câștigat Roland Garros și s-a impus și la Turneul Campioanelor, iar performanțele sale o pun în pole-position.

Bianca Andreescu, 5 WTA, jucătoarea canadiancă de origine română, a uimit lumea tenisului în acest an: a câștigat US Open la doar 19 ani!

Astfel, în afară de lupta pentru titlul de ”Jucătoarea anului”, aceasta se află și în cursa pentru titlul de ”Revelația anului”. Adversarele Biancăi sunt Elena Rybakina, Iga Swiatek, Karolina Muchova, Dayana Yastremska și Coco Gauff.

Rezultatul final va fi anunțat luna viitoare, în decembrie, după ce toți jurnaliștii din întreaga lume vor vota.