Simona Halep trece de Alja Tomljanovic, în turul doi la Cincinnati. Urmează o adversară de top

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat joi, 16 august 2018, ora 21:20,
halep-5
halep-5

UPDATE 22:23 4-6, 6-3, 6-3 Game, set și meci, Simona Halep! Românca a stat doar câteva minute pe teren.

În faza optimilor de finală, Halep va juca împotriva australiencei Ashleigh Barty (locul 16 WTA). Meciul este programat pentru vineri dimineață, la ora 04:00, ora României.

Cele două s-au întâlnit săptămâna trecută, în semifinale la Montreal, iar liderul clasamentului WTA s-a impus cu 6-4, 6-1.

UPDATE 22:20 4-6, 6-3, 5-3 Break pentru Simona! Passing superb reușit de Halep, care a obținut o minge de break. A urmat o greșeală din partea lui Tomljanovic, care nu s-a poziționat bine pentru o minge pe forehand.

UPDATE 22:18 Tomljanovici este la serviciu. Se reia meciul de la 15-30. Halep conduce cu 4-6, 6-3, 4-3.

UPDATE 22:10 Cele două jucătoare au revenit pe teren și se încălzesc. Meciul va începe în 5 minute.

UPDATE 21:30 Terenurile nu au fost deocamdată pregătite de către organizatori, după oprirea ploii. Prin urmare, meciul Simonei va începe după ora 22:00.

UPDATE 20:58. Meciul a fost din nou amânat, de această dată pentru ora 21:30.

Nu va începe niciun meci mai devreme de 2:30 PM (ora 21:30 la București). Suntem încrezători că razele de soare își vor face apariția în curând. Din nou, vă mulțumim pentru faptul că sunteți atât de răbdători”, este mesajul celor care organizează turneul de la Cincinnati.

UPDATE 19:50. Plouă la Cincinnati, așa că partida Simonei Halep cu Ajla Tomljanovic a fost din nou amânată! Dacă vremea va fi bună, meciul se va relua de la ora 21:00.

Meciul dintre Simona Halep şi Ajla Tomljanovic a fost întrerupt în setul al treilea, la 4-6, 6-3, 4-3 și 30-15 din cauza ploii. Confruntarea va fi reluată astăzi, de la 20.00, ora României.

Simona a fost condusă cu 4-1 și 5-2 în primul set. Au urmat două game-uri consecutive pentru numărul 1 mondial, dar australianca a reușit să câștige cu 6-4.

Halep a jucat mult mai bine în setul 2, pe care l-a câștigat cu 6-3.

Timeout-ul medical cerut de adversară înaintea setului trei a scos-o din mână pe Simona.

Halep a pierdut primele trei game-uri. A solicitat și ea intervenția echipei medicale, după care a revenit spectaculos, recuperând și trecând în avantaj.

Partida a fost întreruptă la 30-15 în game-ul opt pentru Halep, pe serviciul lui Tomljanovic.

Meciul se va relua în această seară, de la ora 20.00. Dacă învinge, Simona va juca apoi cu Ashleigh Barty, în noaptea de joi spre vineri,

Barty, pe care Simona a învins-o și la Montreal, în semifinale, a trecut cu 7-5, 6-3, pe Kaia Kanepi, în turul II de la Cincinnati.

meci intrerupt cincinnatiHaleptomljanovicsimona halep tomljanovichalep cincinnatiashleigh barty