Simona Halep și partenera de 16 ani, set fantastic în proba de dublu la Rogers Cup!

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat marți, 06 august 2019, ora 21:36,
halep fernandez

Simona Halep (27 de ani) și Leylah Fernandez (16 ani) au fost eliminate în proba de dublu Rogers Cup.

Halep și foarte tânăra ei parteneră la turneul canadian au pierdut în fața cuplului Nicole Melichar (SUA, 26 de ani) și Kveta Peschke (Cehia, 44 de ani).

Primul set a aparținut însă Simonei și adolescentei care i-a fost parteneră în proba de dublu. Perechea Halep/Fernandez a câștigat cu 6-1.

Adversarele au profitat, în setul secund, de experiența mult mai mare și au câștigat setul secund cu 6-3.

În super-tie-break, Melichar/Peschke s-au impus cu 10-5.

Miercuri, Halep o va întâlni în premieră pe Jennifer Brady, în proba de simplu.

Americanca, clasată pe locul 76 în lume, a trecut surprinzător de Kristina Mladenovic (6-1, 6-2), în turul I la Rogers Cup. Meciul a duat doar 64 de minute.