Simona Halep și-a aflat adversara din sferturile de finală ale turneului de la Madrid

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat miercuri, 09 mai 2018, ora 17:36,
Halep-Madrid

După Kristyna, vine Karolina! Simona Halep, liderul clasamentului mondial WTA, va juca împotriva Karolinei Pliskova din Cehia în sferturile de finală ale turneului Premier Mandatory de la Madrid. În runda precedentă, românca a trecut de sora geamănă a sportivei de pe locul 6 mondial, Kristyna Pliskova (locul 94 WTA).

Karolina Pliskova a învins-o fără probleme pe americanca Sloane Stephens (locul 9 WTA), scor 6-2, 6-3, după o oră de joc.

Sportiva din Cehia, în vârstă de 26 de ani, a servit impecabil și a fost condusă o singură dată, în primul set, când Stephens a făcut break la 1-1.

Karolina Pliskova a ajuns la 8 victorii consecutive pe zgură, în condițiile în care la 29 aprilie a câștigat turneul de la Stuttgart.

Halep a câștigat majoritatea meciurilor cu Pliskova

Simona Halep are un bilanț de șase victorii și o înfrângere în partidele împotriva Karolinei Pliskova. În cea mai recentă confruntare, constănțeanca s-a impus clar în sferturile de finală ale Openului Australiei, scor 6-3, 6-2.

Singurul meci pe zgură între cele două jucătoare a fost echilibrat, în 2017 la Roland Garros, dar Halep a avansat în finala competiției după 6-4, 3-6, 6-3.

Un alt avantaj pentru Halep este faptul că Pliskova nu a avut rezultate notabile la Madrid, nereușind să treacă de turul doi până la ediția din acest an. În schimb, Simona a câștigat trofeul în 2016 și 2017, având o serie de 15 victorii consecutive la Caja Magica.

wtasferturiHalepsloane stephenskarolina pliskovasimona halepkrystina pliskovamadrid