Simona Halep s-a impus în două seturi în fața Irinei Begu! „Simo” continuă cursa la Roland Garros

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat miercuri, 30 septembrie 2020, ora 19:29,
simona-halep-wta-roland-garros

Simona Halep, locul 2 WTA şi cap de serie numărul 1, a învins-o, miercuri, pe Irina Begu, locul 73 WTA, scor 6-3, 6-4, şi s-a calificat turul trei la Roland Garros.

Aceasta a fost cea de-a opta întâlnire dintre cele două românce. Simona Halep s-a impus de fiecare dată.

În turul următor, Halep va evolua cu americanca Amanda Anisimova, jucătoarea de tenis care anul trecut o elimina în sferturile de finală ale competiției.

Simona Halep – Irina Begu 6-3, 6-4

SETUL 2

GAME, SET și MECI! Simona Halep se impune în fața Irinei Begu, cu scorul de 6-3, 6-4.

Game-ul 9: Halep se impune pe serviciul Irinei și va servi pentru câștigarea meciului!

Game-ul 8: Game la zero câștigat de Simona Halep (4-4)

Game-ul 7: Begu mult mai bătăioasă în setul secund! Irina își face din nou serviciul și trece din nou în față (3-40

Game-ul 6: Un nou game rapid pe serviciul Simonei! Halep se impune la 15 și restabilește egalitatea (3-3)

Game-ul 5: Irina Begu preia conducerea pentru a doua oară în acest set! (2-3)

Game-ul 4: Begu nu renunță! Irina se impune pe serviciul Simonei Halei și restabilește egalitatea în setul doi (2-2);

Game-ul 3: Un nou game dificil pe serviciul Irinei Begu! Simona Halep reușește să-și adjudece punctul  în cele din urmă (2-1);

Game-ul 2: Simona Halep îi taie elanul Irine Begu și se impune la 15 pe propriul serviciul (1-1);

Game-ul 1: Irina începe mai bine setul doi. Își face serviciul și conduce cu 1-0;

SETUL 1

Game-ul 9: Simona Halep a câștigat pe propriul serviciu și și-a adjudecat primul set! (6-3)

Game-ul 8: Replică pe măsură a Simonei Halep. Campioana de la Roma se impune pe serviciul Irinei și face 5-3.

Game-ul 7: Irina pune forță în lovituri și reușește să se impună pe serviciul Simonei Halpe și să reducă din diferență (4-3)

Game-ul 6: Irina Begu întră în meci și își face serviciul pentru al doilea game la rând (4-2)

Game-ul 5: Replică solidă din partea Simonei Halep! „Simo” se impune la 15 în acest game și duce scorul la 4-1;

Game-ul 4: Irina salvează două mingi de break și face primul său punct în acest meci! (3-1);

Game-ul 3: Început fulminant de meci pentru Halep! „Super-Simo” e într-o formă de invidiat și o demonstrează din plin în acest început de meci. (3-0);

Game-ul 2: Halep nu-i lasă nicio șansă prietenei Begu! Campioana de la Roma face break-ul încă din startul meciului și conduce cu 2-0;

Game-ul 1: Simona și face serviciul și câștigă primul game al meciului! (1-0);

UPDATE: A început partida!

Simona Halep și Irina Begu vor oferi un duel inedit în capitala Franței. Cele două, coechipiere în echipa de FED Cup a României, vor fi față în față în turul secund al celui de-al treilea grand slam al anului.

Simona Halep a debutat pe zgura pariziană duminică, în ziua în care a împlinit 29 de ani. Constănțeanca a învins-o pe spanioloaica Sarra Sorribes Tormo, scor 6-4, 6-0. Pentru Irina-Begu a fost puțin mai greu să depășească prima fază a competiției.

A câștigat în trei seturi împotriva lui Jil Teichmann, scor 6-4, 4-6, 6-3, după o luptă de două ore și jumătate. Halep și Begu se întâlnesc pentru a opta oară în circuit, până acum Simona impunându-se de fiecare dată. Ba mai mult, Halep a pierdut un singur set în confruntările cu Irina Begu.

Simona are 15 victorii consecutive în circuitul WTA și a câștigat ultimele trei turnee la care a participat, Dubai, Praga și Roma. Begu a pierdut în capitala Italiei în fața britaniei Konta, iar la Roland Garros a ajuns cel mai departe până în optimile de finală în urmă cu 4 ani.