Simona Halep poate pierde locul 3 WTA! Cum o afectează victoria Arynei Sabalenka la Madrid

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat duminică, 09 mai 2021, ora 14:51,
halep-sabalenka

Aryna Sabalenka a triumfat la turneul din capitala Spaniei și s-a apropiat periculos de locul ocupat de Simona Halep.

Sportiva din Belarus s-a impus în finala competiției finanțate de Ion Țiriac cu scorul de 6-0, 3-6, 6-4 în fața lui Ashleigh Barty și a ajuns în spatele constănțencei în clasamentul WTA.

Odată cu triumful de la Madrid care i-au adus multe puncte în ierarhie, Sabalenka a urcat spectaculos de pe locul 7 până pe locul 4 și se află la doar 325 puncte în spatele fostului lider mondial.

Ba mai mult, chiar și în cazul unui succes la turneul de la Roma, Simona Halep nu este sigură că își va păstra ultima poziție de pe podiumul clasamentului WTA. Condiția care trebuie îndeplinită pentru ca Halep să nu își piardă locul după Foro Italico este ca sportiva din Belarus să nu ajungă în semifinale.

Sursa foto: Profimedia Images

Cea mai bună jucătoare din România a ajuns în această situație din cauza repetatelor abandonuri de la turneele din anul curent provocate de problemele medicale, dar și a parcursului slab din turneul din capitala Spaniei.

La Madrid, sportiva de 29 ani a fost eliminată de belgianca Elise Mertens în optimi, scor 6-4, 5-7, 5-7 și a pierdut 530 puncte. Astfel, Simona a rămas doar la 6.520 puncte, iar Sabalenka s-a apropiat de ea după ce a ajuns la un total de 6.195 puncte.

Elise Mertens – Simona Halep. Foto: Rob Prange / Spain DPPI / DPPI (Profimedia)

Ultima oară când Simona Halep a ieșit din zona podiumului în ierarhia mondială a tenisului feminin s-a întâmplat în luna ianuarie a anului trecut, când s-a clasat pe locul patru timp de o săptămână.