VIDEO | Simona Halep, în semifinale! Când e meciul pentru finala de la Montreal

Simona Halep s-a calificat în semifinalele turneului de la Montreal, după ce a învins-o pe Caroline Garcia, 7-5, 6-1. Simona va juca astăzi împotriva lui Ashleigh Barty (16 WTA).

Simona Halep, numărul 1 mondial, a avut nevoie de o oră și 29 de minute pentru a trece de Caroline Garcia (6 WTA). Sportiva noastră s-a calificat pentru a patra oară consecutiv într-o semifinală la Montreal.

Primul set al partidei cu Garcia a fost echlilibrat. Simona a fost însă impecabilă pe final și a câștigat cu 7-5.

În setul 2, românca s-a dezlănțuit! Numărul 1 mondial a făcut spectacol și a câștigat cu 6-1!

“Sunt foarte fericită. Tenisul din acest meci a fost unul de foarte bună calitate. Am încercat să fiu agresivă, chiar dacă sunt foarte obosită. Vreau să le mulțumesc tuturor pentru că a fost o atmosferă foarte plăcută. Au fost câteva mingi foarte frumoase” a declarat Simona la finalul partidei.

Simona Halep va juca împotriva lui Ashleigh Barty (Australia) în semifinala de la Montreal. Partida este programată astăzi, de la ora 20.00.